Selanik örgüsü yapımı

Selanik örgüsü görüldüğü andan itibaren yapımı hakkında bilgi edinmeye çabalarız. Selanik örgüsü yapımı isimli uygulamalı ve resimli anlatıma sahip yazı ile selanik örgüsünü yapabileceksiniz.

Selanik örgüsü yapımı

Selanik örgüsü yapımı

Selanik örgüsünün genel görünümü yukarıda olduğu gibidir. Üzerine tıklayarak açılan sayfada daha net ve büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.Selanik örgüsü atkı, şal, bebek battaniyesi gibi birçok yerde tercih edilen bir örgüdür. Oldukça kolay ve güzel görünen bu örgünün yapımından bahsedeceğiz:İlk önce yapacağınız şeye göre ilmek sayısını ayarlayınız. Yalnız bu örgü modeli ördükçe kendini açan bir modeldir. Yani ördükçe genişleme meydana gelir. Bu yüzden ilmek sayısını her zamankinden biraz daha az tutmanızda fayda vardır.

Selanik örgüsü yapımı - 1. aşama

Selanik örgüsü - 1

1-) Selanik örgüsü yapımının ilk adımında; İlmek sayınız mutlaka çift olmalıdır. İlk ilmek örmeden alınır bilindiği üzere bu kenar ilmeğidir. Yani örgünün daha kolay örülmesini sağlayan, düzgün görünmesini ve güzel bir dikiş yapabilmeye yarayan ilmeklerdir. İlk ilmek örmeden alındıktan sonra ipi kendinize doğru çeviriniz. 

Selanik örgüsü yapımı - 2. aşama

Selanik örgüsü yapımı 

2-) Selanik örgüsü yapımının ikinci aşamasında; ip daima kendinize doğru olmalı. Yani ters örgü örer gibi… Sıradaki ilmeği örünüz.

Selanik örgüsü yapımı - 3. aşama

Selanik örgüsü

3-) Selanik örgüsü yapımının üçüncü aşamasında; sonraki ilmek örmeden alınır.

Selanik örgüsü yapımı - 4. aşama

Selanik örgüsü - 4

4-) Selanik örgüsü yapımının dördüncü aşamasında ise, üçüncü adımda alınan bu ilmeğin üzerine bir defa olmak üzere ipi dolayınız.

Selanik örgüsü yapımı - 5. aşama

Sonra yine sıradaki ilmek örülür, bir sonraki ilmek boşa alınır ve üzerine ip dolanır. Sırayla bu işlemler ile örgünün ilk sırası bitirilir.

Selanik örgüsü yapımı - 6. aşama

Selanik örgüsü - 6

6-) Selanik örgüsünün altıncı aşamasında ise, İlk sıra bittikten sonra yani örgünün arka tarafında yine ip size bakacak şekilde örgüye devam etmelisiniz. İlk ilmek boş olarak sağ şişe alınır.

Selanik örgüsü yapımı - 7. aşama

Selanik örgüsü - 7

7-) Selanik örgüsünün yedinci aşamasında, sıradaki 2 ilmek bir arada örülür. Bu 2 ilmek , bir önceki sırada üzerine ip doladığımız ilmek ile oluşan ilmektir. Yani bir önceki sırada ip dolayarak arttırılan ilmek bir sonraki sırada aynen şu an olduğu gibi bir arada örülerek 1 ilmeğe indirilir.

Selanik örgüsü yapımı - 8. aşama

Selanik örgüsü - 8

8-) Selanik örgüsünün son aşamasında ise, iki ilmek örüldükten sonra sıradaki ilmek boş olarak alınır ve üzerine ip dolanır. Sonra sıradaki iki ilmek yine bir arada örülür, bir sonraki ilmek boşa alınır ve üzerine yine ip dolanır. Bu şekilde sıra tamamlanır.

Arka tarafa geçildikten sonra yine aynı şekilde örgü devam eder. Siz de örgüyü ördükçe daha anlaşılır ve kolay olduğunu göreceksiniz. Zaten nerede iki ilmek bir arada örüleceği, nerede ilmeği boş alıp ip dolanacağı kendini belli edecektir.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ