Sifiliz (frengi) nedir, nasıl bulaşır?

Sifiliz (frengi) nedir, nasıl bulaşır?

Sifiliz (frengi) nedir?

Sifiliz, cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Sifilize yol açan mikroorganizma “treponema pallidum” olarak adlandırılmaktadır. Sifilizin yol açtığı bulgular başka hastalıklarda da görülebildiğinden tanısı kolay yapılamamaktadır.

Sifiliz nasıl bulaşır?

Sifiliz, hastalığın genital bölgelerde meydana getirmiş olduğu lezyonlar sayesinde karşı tarafa bulaştırılmaktadır. Görülen bu lezyonlar ağız mukozasında da olabileceğinden oral yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. Lezyonların anal ve oral bölgede de meydana gelebilmesi sebebiyle homoseksüel ilişkiler sayesinde de kişiye bulaştırılabilir.

Sifiliz hastalığının kapılması halinde çiftler tedavi olmalıdır. Aksi halde yeniden bulaşacaktır. Sifiliz, anneden bebeğe de anne karnında iken bulaşabilmektedir. Hamilelik söneminde sifiliz tanısı bebek sağlığı için çok önemli olup, annelerin bu dönemde frengi testi yaptırmaları ABD' de önerilmektedir.

Sifiliz, ortak tuvaletlerden, havuzlardan, kıyafetlerden, kapı kollarından bulaşmamaktadır. Kan transfüzyonu ile de frengi diğer kişiye bulaşabilir ancak kanın test edilmesi sebebiyle bu olay nadir yaşanmaktadır.

Sifiliz (Frengi) Semptomları

Birinci aşama: Frenginin ilk aşamasında, sifilizin bulaşmasından “on-doksan” gün sonra bulaşan bölgede yara meydana gelir. Sayısı bir veya daha fazladır. Bu yaralara şankr adı verilmektedir. Yuvarlak olup ağrı meydana getirmezler ve oluşumlarından “üç- altı” hafta sonra kendi kendine iyileşirler.  Eğer birinci aşamada tedavi edilmez ise ikinci aşamaya geçilmektedir.

İkinci aşama: Deride beliren kırmızı, kahverengiye çalan kızarıklıklar, ağız mukozasında meydana gelen lezyonlar, bu aşamanın en karakterize özellikleridir. Deride meydana gelen kızarıklıklar çok belirgin olmayıp, ayak altı ve ellerde gözlemlenebilir. Buna ilaveten ateş, kasıklarda şişlik, boğazda yara, kiloda meydana gelen azalma, baş ve kas ağrıları ve halsizlik görülebilir. Bu aşamada tedavi edilmeyen frengi, gec  ve sessiz olan aşamaya atlar.

Geç ve sessiz aşama: Bu aşamada, birinci ve ikinci aşamada görülen semptomlar kaybolur ve hastalık ilerlemeye devam eder. Geç ve sessiz aşama yıllarca farkedilmeden devam edebilir. Hatta arkedilme süreci on -  yirmi yıl civarı sürebilir. Bu zaman diliminde hastalık beyin, göz, kal, damar gibi iç organlara zarar verebilir. Hastalığın erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Ayrıca frenginin genital bölgede sebep olduğu yaralar, HIV virüsünün bulaşmasını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sifiliz (Frengi) Tedavisi

Frengi, lezyonlardan örnek alınıp, karanlık alan mikroskobu ile incelenir ya da serolojik testler uygulanarak veya PRC metodu sayesinde belirlenebilir. PRC metodu bakterinin DNA sını hedef alır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ