Siğil ve tedavisi

Siğil ve tedavisi

Siğil nedir?

Siğil, insan derisi üzerinde kabarık görüntüye sahip bir virüstür. Bu virüs HPV (İnsan papilloma virüsü) olarak adlandırılır. Derinin üst bölgesinde bulunan mukoza içerisine yerleşir ve renk olarak sizin ten renginizle orantılı olur. Ya ten renginizden biraz açık tonlarda ya da biraz koyu tonlarda olur.

Siğiller 5 ayrı grup üzerinde değerlendirir.
Yaygın siğiller: Yaygın olarak el, parmak, tırnak gibi bölgelerde görülmesi yaygın siğiller grubuna dahil edilir.Bu grup çocuklarda yaygın olarak görülmektedir.
Ayak tabanı siğilleri: Bu bölgede çıkan siğiller diğerlerine göre daha farklıdır. Bir tür nasır gibi görünebilir. Derinin alt kısmında çıkar ve zaman zaman ağrılara sebep olabilir.
Düz siğiller: Bu siğiller yumuşak bir yapıya sahiptir ve düz bir biçimdedir. Bunlar vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir.
İpliksi siğiller: Bir uçuk misali dudak bölgelerinde ve göz kapaklarının oralarda yaygın olarak görülür.
Genital siğiller: Bu grup, diğer gruplara dahil edilmeyen siğil gruplarını içerir. Bu grup içerisinde görülen siğiller farklı şekillerde ve farklı şekillerde olabilirler.

Siğiller nasıl bulaşır?

Siğiller aynı ortamda bulunun kişilerden bulaşmaz. Ancak temas sonucunda bulaşan virüslerdir. Siğiller bulaşma sonucundan sonra hemen ortaya çıkmazlar. El, ayak tabanı ve düz siğil olarak tanımlanan siğillerin buluşma riskleri diğerlerine göre oldukça azdır.
Halk arasında kurbağalardan siğil bulaştığı dile getirilmektedir. Ancak bilimsel olarak ortada bu şekilde hiç bir şey yoktur. Kurbağalar görünüş itibariyle, derileri siğil görünümüne sahip olduğundan ortaya atılmış bir uydurmadır.

Siğil nasıl tedavi edilir?

Siğil tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Asitik kremler ile tedavi, buz ile tedavi, yakma yöntemi ile tedavi, cerrahi müdahale ile tedavi ve lazer ile tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
Lazer ile siğil tedavisi oldukça maliyeti yüksek bir işlemdir. Genel olarak sağlık kuruluşlarında yakma ve buz(dondurma) ile tedavi sağlanılmaktadır. Eğer siğillerde ciddileşen bir durum gözlenirse en son yol olarak cerrahi müdahaleye başvurulur ve ameliyat ile o bölge kesilerek siğil çıkarılıp dikilir.

Siğillerde donma ve yakma işlemi yapılırken, çok ufak gözle görülmesi zor siğillerde bu işlem uygulanırken siğiller iz bırakabilmektedir. Bu yöntemler en iyi orta büyüklükteki siğillerde uygulanılmaktadır ve iz bırakmamaktadır.
Siğiller sürekli olarak yayıldığı için, daha fazla yayılmadan tedavinin sağlanması yararlı olacaktır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ