Sığır Kuyruğu Otu

Sığır Kuyruğu Otu

Sığırkuyruğu Otu ve Faydaları

Sığır kuyruğu otu, halk arasında Ademin fanilası, yün otu, battaniye otu vb. birçok ismi bilinmektedir. Çok hızlı gelişen sığır kuyruğu otu doğal olarak; Güney Amerika, Türkiye, Hindistan, Haiti ve İspanya gibi sıcak bölgelerde yetişmektedir. Sarı çiçeklere sahip olan sığır kuyruğu otunun boyu 2-7 m civarında değişkenlik gösterir.

Güneş alan boş, ekilmemiş arazilerde, yol kenarlarında, kurak topraklarda kendilerine rahatça yaşam alanı oluşturabilirler.

Sığır kuyruğu Bitkisinin Faydaları ve Sığır kuyruğunun Kullanımı

Sığır kuyruğu otunun köklerinden, çiçeklerinden, yapraklarından sağlık alanından faydalanılmaktadır. Sığır kuyruğu otunun, boğaz tahrişlerini giderici, öksürük kesici ve balgam söktürücü etkileri bulunmaktadır. Birçok faydası bulunan sığır kuyruğu otunun bu etkilerinden yararlanmak için yaprakları ve çiçekleri çay olarak tüketilmelidir. Ayrıca sığır kuyruğu otunun kulak ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Sığır kuyruğu otunun bu yönünden faydalanmak için sığır kuyruğu bitkisinden elde edilmiş yağ ile gargara yapmanız yarar sağlar.

Sığır kuyruğu otu faydalarıSığır kuyruğu otu harici olarak da pek çok fayda sağlamaktadır. Kapanmayan yaralarda, deride meydana gelen egzamalarda ve basur tedavisinde sığır kuyruğu otunun kullanımı tedaviye yardımcı olmaktadır. Sığır kuyruğu otunun yağı, çayı veya bitkinin lapası rahatsız olunan bölgelere harici olarak uygulanarak fayda elde edilebilmektedir.

Ayrıca sığır kuyruğu otunun çayını tüketmek, sinirsel gerginliği de almaktadır.

Tüm bunların yanı sıra sığır kuyruğu otu migren ağrılarına da fayda sağlamaktadır. Sığır kuyruğu otunun çiçeklerinin çayı hazırlanarak düzenli olarak tüketilirse migren ağrılarını hafifletmeye yardımcıdır.

Yine bağırsak ağrılarında da faydalanılan sığır kuyruğu otunun çayını tüketebilirsiniz. Eğer ishal probleminiz varsa yine çayından yarar sağlayabilirsiniz.

Cilt Tedavisinde Sığır Kuyruğu Otu

Sığırkuyruğu otunun yağı veya çiçek ve yapraklarından hazırlanan lapa ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda harici olarak kullanılmaktadır.

Siğiller için sığır kuyruğu otu kullanabilirsiniz. Bunun için ince ince kıyılan sığır kuyruğu otunun öz suyu çıkarılır ve bu su siğillerin üzerine sürülür.

Sığır kuyruğu otunun bahsettiğimiz boğaz ağrısını iyileştirici özelliğinden harici olarak da faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, sığır kuyruğu otunu 1-2 hafta civarı zeytinyağında bekletmektir. Daha sonra bu yağı boğaz bölgenize sürüp, boğazınızı bir atkı veya tülbentle sarıp bir süre bekletmeniz fayda sağlayacaktır.

Ciltte meydana gelen yanıklarda, çarpma vb. durumlarda meydana gelen morarmalarda sığır kuyruğu otunun lapası gerekli bölgeye uygulanmalıdır.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ