Sıkan ayakkabı nasıl genişletilir?

Sıkan ayakkabı nasıl genişletilir?

Ayakkabınız ayağınızı sıkıyorsa onlarla yürümek işkenceye dönüşür. Ayakkabınız ne kadar hoş da olsa yürümenizi zorlaştıracağı için tüm görünümünüze olumsuz yansıyabilir. Birkaç ayakkabı genişletme yönteminden bahsedeceğiz.

Su dolu poşetlerle buzlukta bekletme yöntemi

Ayakkabının içerisine içine bir miktar su doldurduğunuz poşetleri yerleştiriniz. Poşetlerin ağzını sıkı bağlamalısınız ki akmasın ve bu şekilde ayakkabınızı buzlukta bir gün kadar bekletiniz. Suyun donması ayakkabıya baskı yapacağı için ayakkabıyı genişletecektir.

Sıcak su buharı yöntemi

Kaynattığınız suyu bir kaba alınız. Bu sudan çıkan buhara ayakkabınızı tutunuz. Ayakkabı yumuşayacaktır. Daha sonra ayakkabı soğumadan ayağınıza giyiniz. Sıcak su buharı ayakkabınızın esnemesini sağlayacaktır. Böylelikle ayakkabı ayağınızın şeklini alacaktır.

Nemli bez yöntemi

Ayakkabınızın içerisine nemli bezleri sıkıştırınız. Ayrıca ayakkabının üst kısmına da nemli bez sarınız. bu şekilde ayakkabılarınızı bir poşete yerleştirip 1 gün oda sıcaklığında bekletiniz. Ertesi gün ayakkabınızın içerisinden nemli bezleri alıp bu sefer içini gazete kağıdı ile iyice sıkıştırınız. Üzerine ise yine nemli bir bez sarıp bu şekilde 1 gün daha beklettin. Daha sonra ayakkabınızı hemen giyip 2- 3 saat ayağınızda şekillenmesini sağlayın.

Tüm bu yöntemleri evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bir ayakkabıcıya götürüp kalıpta bekletmesini de isteyebilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ