Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz hastalığı özellikle eski dönemlerden günümüze kadar gelen bir hastalıktır. Siroz hastalığı nedir, belirtileri ve tedavileri nelerdir sorularınıza yanıt olabilmek için bu yazıyı hazırladık.

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda siroz hastalığı nedir sorusuna cevap aradık. Yazımızı okumaya devam ederek siroz hastalığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Karaciğer, canlı vücudunun 'kimya fabrikası' şeklinde tabir edebileceğimiz organıdır. Pek çok görevi olan karaciğer, kan şekerini düzenleme; şeker, yağ ve proteinleri birbirine dönüştürme başlıca görevlerindendir. Karaciğerin hücreleri düzenli bir biçimde sıralanır.

Özellikle fazla alkol kullanımı halinde, hepatit türü hastalıklara yakalanma durumunda, karaciğer büyük hasar almaktadır. Karaciğer hücrelerinin bozulup yok olması halinde işlevini yerine getiremez olur.

Karaciğerin işleyişinin bozulması ve çalışmasının aksaması halinde canlı vücudu hayati tehlikelerle karşılaşır. Siroz hastalığı da bunun sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkar. Siroz sebebiyle karaciğer küçülür ve parçacıklı duruma gelir. Karaciğerin yok olan hücreleri yerine yeni hücreler üretilse de bu yok olmalar çok fazla ve dağınık şekilde meydana geldiği için eski haline dönmesi mümkün olmaz.

Siroz Hastalığın Nedenleri Nelerdir ?

Siroz, öncelikle batı ülkelerinde daha yaygın ve ölümcül bir rahatsızlıktır. Sebeplerinden en belirgini fazla miktarda alkol tüketmek olarak belirlenmiştir. Siroz rahatsızlığına yakalanan insanların alkolden tamamen vazgeçmeleri gerekir. Günlük 60 gr. alkol sınırını aşan ve sürekli alkol alan erkek bireyin siroz hastalığına yakalanma olasılığı artmaktadır. Kadınlarda ise bu sınır 20 gr olarak kabul edilir. Aşılmasından kaçınılması gereken bu sınır farklılığı kadın ve erkek bünyesinin farklı oluşundan kaynaklıdır. Kadın bünyesi erkeğe nazaran daha kuvvetsiz olduğu için bu sınır 20 gr. civarıdır. Siroza neden olan başka bir neden de hepatit hastalığı çeşitleridir (Hepatit B,C,D). Hepatit virüsleri karaciğerin iltihaplanmasına sebep olmaktadır.

Hepatit B hastalığı kronik hale gelen bir rahatsızlık olup, karaciğerde oluşturduğu iltihap kalıcı hale gelir. Siroza yakalanma riski az gelişmiş ülkelerde daha yoğundur. Ayrıca demir mineralinin fazla yüklenmesi, kalp yetmezliği, safra kesesi rahatsızlıkları sirozun diğer sebepleri arasındadır.

Siroz Belirtileri

Hastalığı başlangıç ve ileri safha olarak ikiye ayırırsak;

Hastalığın başlangıcında halsizlik, yorgunluk, sarılık, iştahta azalma, karında fazla gaz birikmesi, kaşıntı, mide bulantısı, karın bölgesinde ve bacaklarda şişlik oluşması, kabızlık çekilmesi, erkeklerde göğsün büyümesi gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin çoğu farklı pek çok rahatsızlıklarda da görülebilmektedir. Bu sebeple eğer bu tarz sorunlarınız varsa hemen paniğe kapılmayın. Sadece siroz hastalığında meydana gelen belirtiler değildir.

Hastalığın ileri aşamasında belirtiler şiddetlenir. Fark edilir derecede kilo kaybı yaşanır. Yemek yeme isteğinde oldukça azalma görülür. Bacaklar belirgin şekilde incelir. Dokuların su tutma kapasitesi düşer. Yemek borusundaki damarların patlamasıyla meydana gelecek iç kanama riski artar.

Karaciğerin görevlerinden biri de vücuttaki zehirli maddeleri süzmesidir. Siroz hastalığı sebebiyle karaciğer bu görevini yerine getiremez olur. Bunun sonucunda ise bu zehirli maddeler hücreleri tahrip etmeye başlar ve yok olmasına sebep olur.

Beyinde gerçekleşen hücre tahribatı sonucunda hasta motive olmada ve algılamada zorluk yaşamaya başlar. Cinsel istekte azalma meydana gelir ve buna bağlı olarak iktidarsızlık sorunu yaşanır. Açken kusmalar görülür. Gece vakti tuvalete gitme isteği ve idrarda fazlalık görülür. Hasta kişinin sağlıklı haline nazaran görünümü oldukça farklılık gösterir. Yanaklarda kızarmalar görülür ve hormonal denge alt üst olur.

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Tedavisi Mümkün müdür?

Alkole bağlı sirozun tedavisi mümkün değildir. Yine de hastalığın erken teşhis ve tanısı sayesinde alınan bazı önlemler sonucu hastalığın şiddeti bir nebze olsun azaltılabilir ve belirtiler hafifletilerek hastayı rahat ettirmek amaçlanır.

Hepatit sonucu siroz hastalığına yakalananlarda ise İnterferon tedavisiyle virüslerin çoğalması ve yayılması engellenir. Karaciğer sirozu’na yakalanan hasta yavaş yavaş ölüme yaklaşır fakat uygulanacak bazı yöntemler ağrılarını ve şiddetli belirtileri azaltmasına yardımcı olacaktır. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacağım:

Sirozun alkol sebebiyle meydana gelmesi sonucunda tedavi mümkün değildir fakat erken teşhis sonucunda alınan önlemler hastalığın şiddetinin azalmasını sağlar. Siroz, hepatit hastalığı nedeniyle meydana gelmişse interferon tedavisi uygulanarak virüslerin çoğalması önlenir. Karaciğer sirozu olan hastalar için yaşanan ağrıların şiddetini azaltacak uygulamalardan bahsedelim. Bunlar;

  • Alkolden tamamen uzak durulmalıdır.
  • Vücutta meydana gelen mineral ve vitamin eksiklikleri doktorunuzun belirleyeceği doğrultuda giderilmelidir.
  • Siroz hastalığı tansiyonun yüksek olmasına sebep olduğu için tansiyon ilaçlarını mutlaka bulundurulmalıdır.
  • Doktorun uygun gördüğü ilaçlar haricinde ilaç kullanılmamalı ve fazla yağlı ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

Not: Karaciğer nakli de mümkündür ancak bu işlem oldukça zahmetli ve uzun sürelidir. Nakledilen karaciğer vücuda uyum göstermelidir. Vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi adına bu uyumun sağlanması gerekir.

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ