Sıtma (Malaria) Nedir?

Sıtma, Anofel sivrisineğinin ısırmasıyla kana giren, tek hücreli parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Plazmodia adı verilen bu parazitler en az beş çeşittir. Çoğu insan enfeksiyonuna..

Sıtma (Malaria) Nedir?

Sıtma (Malaria) Nedir?

Sıtma, Anofel sivrisineğinin ısırmasıyla kana giren, tek hücreli parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Plazmodia adı verilen bu parazitler en az beş çeşittir. Çoğu insan enfeksiyonuna Plasmodium falciparumor veya Plasmodium vivax neden olur.

Plasmodium parazitler yaşam döngüsünün birkaç parçasını insanlar içinde, diğer bir kısmı sivrisinekler içinde geçirirler. Yaşam döngüsünün insani safhasında Plasmodium parazitleri bulaştırır ve karaciğer hücrelerinde ve kırmızı kan hücrelerinde çoğalır.

İçinde bulunan parazitlerin çoğalması nedeniyle bazı virüslü kan hücreleri patlar. Birçok enfekte kırmızı kan hücresi, dalak veya karaciğeriniz tarafından parçalanır ve bu da hasar gören ya da yaşlanan kırmızı kan hücrelerini filtreleyerek dolaşımdan çıkarır. Hem kandaki Plasmodium parazitler hem de patlayan kırmızı kan hücrelerinden salınan irritanlar sıtma semptomlarına neden olur.

Sıtma paraziti P. falciparum'un ağır hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. P. falciparum sıtması bir kırmızı kan hücresinin patlamasına neden olmadan, hücrenin yüzeyini bu gibi diğer hücrelere yapıştırabilir. Bu, kanın, organlara ciddi hasar verebilecek küçük damarlarda pıhtılaşmasına neden olur.

Yüksek sıtma oranına sahip bir ülkede yaşayan insanlar, tipik olarak sıtma parazitlerine defalarca maruz kalmışlardır. İlk maruz kaldıktan sonra, bağışıklık sistemi sizi korumaya başlar, bu nedenle yeniden enfeksiyon belirtilerine çok az veya hiç sebep olmayabilir.

Sıtma mikrobunu bir kere almanız halinde size birkaç yıl bağışıklık kazandırır. Bu insanların sıtmadan rahatsız olmadan tropik bölgelerde neden yıllarca yaşayabileceğini açıklıyor. Bununla birlikte, birkaç yıl başka bir ülkede geçiren tropikal insanlar, bağışıklıklarını kaybedebilirler.

Hiçbir zaman sıtma enfeksiyonu çekmeyen insanlar (küçük çocuklar ve gezginler gibi) ve hamile kadınların, ciddi sıtma semptomlara sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Genellikle belirtiler, bu sivrisinek sizi ısırdıktan sonra ilk birkaç hafta içinde görülür. P.vivax veya P. ovale enfeksiyonlu insanlarda, bazı Plasmodium parazitlerin karaciğer içinde kalması mümkündür. Bu gerçekleşirse, ilk kez maruz kaldıktan aylar veya yıllar sonra hareketsiz parazit oluşumları aktifleşebilir ve sıtma semptomlarını tetikleyebilir.

Yüksek derecede sıtma enfeksiyonu bulunan bölgelerde, sıtma, kontamine kan transfüzyonları, kontamine organların nakli ve paylaşılan ilaç iğneleri gibi bir sivrisinek sokması dışında başka yollarla da yayılabilir. Hamile kadınlarda, sıtma enfeksiyonu kan dolaşımından gelişmekte olan fetusa geçebilir, bu da doğum ağırlığının düşük olması veya cenin ölümüne neden olur. Buna en sık, P.falciparum enfeksiyonuyla rastlanır.

Sıtma, bugün dünyada önlenebilir ölümün ana nedenlerinden biridir. Dünya genelinde 500 milyondan fazla insanı etkiliyor ve her yıl 1 ila 2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Tropik bir hastalıktır. Bu nedenle, hemen hemen tüm vakalar, sıtmanın yaygın olduğu ülkelerden gelen insanlarda görülmektedir. ABD ve Avrupa ülkelerinde nadir görülür.

Tropik bölgelerde, Plasmodium'un belirli türleri ülkeden ülkeye değişir. Bazı bölgelerde bazı sıtma önleyici ilaçlara dirençli yeni sıtma suşları ortaya çıkmıştır. Uyuşturucuya dirençli suşların ortaya çıkması tropik ülkelerde ve gezginlerde sıtmanın tedavisini ve önlenmesini zorlaştırmıştır.

Belirtiler

Sıtma semptomları enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan 6-8 gün sonra başlayabilir. Belirtiler

 • Ateş aniden düştüğünde aşırı terleme
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Karın rahatsızlığı
 • Bulantı kusma
 • Ayağa kalkıp hızlıca oturduğunuzda baygın hissetmek
  • Tedaviyi geciktirirse, sıtmanın daha ciddi komplikasyonları ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonları geliştiren birçok kişi P. falciparum türleri ile enfekte olur. Bunlar:
  • Ekstrem uyku hali, deliryum, bilinç kaybı, konvülsiyon ve komaya neden olan beyin dokusu yaralanması
  • Akciğerler içinde tehlikeli bir sıvı birikimi olan solunum yoluna müdahale eden akciğer ödem
 • Enfekte kırmızı kan hücrelerinin tahrip edilmesinden ve yeni kırmızı kan hücrelerinin üretiminde azalmadan kaynaklanan ciddi anemi.
 • Cildin sarı renk değişikliği
 • Düşük kan şekeri

Teşhisi

Doktorunuz semptomlarınıza ve yabancı seyahat geçmişinize dayanarak sıtma geçirdiğinizden şüphelenebilir. Doktorunuz sizi muayene ettiğinde genişleyen bir dalak bulabilir; çünkü dalak sıtma enfeksiyonu sırasında sıklıkla şişer.

Sıtma tanısını doğrulamak için, doktorunuz kan numunelerinizi alacaktır. Daha sonra bir laboratuarda özel kimyasallarla boyanacak ve Plasmodium parazitleri açısından incelenecektir. Sıtma, kırmızı kan hücreleri ve trombosit düzeylerinizi, kanınızın pıhtılaşmasını, kan kimyasını ve karaciğeriniz ile böbrek fonksiyonunuzu etkileyip etkilemediğini belirlemek için kan testleri yapılacaktır.

Beklenen Süre

Düzgün tedavi ile, sıtma semptomları genellikle iki hafta içinde süratle uzaklaşır. Düzgün tedavi edilmediğinde, sıtma atakları (ateş, titreme, terleme) yıllar boyunca periyodik olarak geri dönebilir. Tekrarlanan maruziyetten sonra, hastalar kısmen bağışıklık kazanacak ve hafif hastalığa dönüşecektir.

Sıtmayı Önleme

 • Araştırmacılar sıtmaya karşı bir aşı oluşturmak için çalışıyorlar. Aşıların gelecekte sıtmanın önlenmesi için önemli bir araç olması bekleniyor.
 • Sıtmanın önlenmesinin bir yolu, aşağıdaki stratejilerle sivrisinek sokmalarını önlemektir:
 • Mümkün olduğunca, özellikle gece sivrisineklerin en aktif olduğu zamanda, kapalı alanlarda kalın.
 • Pencerelerde sineklik ve yatak için cibinlik kullanın. Sinekliklere ve cibinliğe böcek itici ilaçlar püskürtmek de onları maksimum düzeyde uzak tutar.
 • Açık alanlarda bulunduğunuz süreçte vücudunuzu kaplayan kıyafetler giyin.
 • DEET veya pikaridin içeren böcek kovucu kullanın. Bu kovucuları, ağzınız ve gözleriniz dışında doğrudan cildinize uygulayın. Pikaridin içeren böcek ilacı kullandığınızda birkaç saatte bir yenilemelisiniz.
 • Permetrini kıyafetlerinize uygulayabilirsiniz. (ancak kediler üzerinde öldürücü etki yapabilir. Bu sebeple evde hayvan varsa uzak durmanızda fayda var.)

Dünyada sıtma olan bir bölgeye gittiğinizde koruyucu ilaç kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu ilaçların çoğu sıtma enfeksiyonunu önleyebileceğini unutmayın, ancak gezginler bazen bu ilaçlardan birine sahip olsalar da sıtma yaşarlar. Seyehatten dönüşünüzün üzerinden bir yıl içinde ateşli bir hastalık geçirirseniz derhal tıbbi yardım isteyin ve seyahatiniz hakkında bir sağlık uzmanına bilgi verin.

Birleşik Devletlerde yabancı seyahat için en çok kullanılan reçeteli dört antimalaryal ilaç şunları içerir:

Chloroquine (Aralen) : Uyuşturucuya dirençli sıtma suşlarının olmadığı ülkelerde en sık rastlanan antimateryal ilaçtır. Yan etki olarak bulantı, kaşıntı, baş dönmesi, bulanık görüş ve baş ağrısına neden olabilir. Yemeklerden sonra ilacı alarak bu yan etkileri en aza indirebilirsiniz.

Mefloquin (Lariam): Bu, Sahra altı Afrika'nın pek çok bölgesine ve klorokine dirençli sıtma parazitleri bulunan diğer bölgelere seyahat için tercih edilen tedavi yöntemidir. Yaygın yan etkiler kötü rüyalar, konsantrasyon güçlüğü, mide bulantısı ve baş dönmesi içerir. Halüsinasyonlar ve nöbetler ortaya çıkabilir, ancak nadirdir. Depresyon başka nadir bir yan etkidir. Kalbinizde bir elektrokardiyografi veya ritim bozukluğu nedeniyle anormal bir sonucunuz varsa bu ilacı kullanmamanız tavsiye edilecektir. Nöbetleriniz varsa veya nörolojik veya psikiyatrik hastalığınız varsa bu ilacı almamanız gerekir.

Doxycycline (Vibramycin): Bu ilaç sıklıkla klorokin veya mefloquine kullanamayan gezginler için reçete edilir. Doxycycline günde bir kez, gidiş tarihinden iki gün önce, geri döndüğünüz dört hafta sonrasına kadar alınmalıdır. Doksisiklini alırken kendinize güneşten maruz kalmanıza özen göstermeniz önemlidir, çünkü güneş yanıkları oluşturma riskinizi artırarak güneşe daha duyarlı olabilirsiniz. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar bu ilacı almamalıdır.

Atovakuone ve proguanil (Malarone) : Bu ilaç yaygın klorokin dirençli sıtmanın önlenmesi için reçete edilir. Her gün aynı saatte bir tablet almanız gerekir. Malaron'un en sık görülen yan etkileri karın ağrısı, bulantı, kusma ve baş ağrısıdır. Hamileyken veya emzirirken veya ciddi böbrek hastalığınız varsa bu ilacı almamanız gerekir.

Bu ilaçlardan birine ek olarak, sivrisineklere aşırı maruz kalındığınız dünyanın bir bölgesinde birkaç aydan fazla kaldıysanız, eve döndüğünüzde primakin (genel olarak satılan) içeren bir ilaç almanız gerekebilir. Bu ilave önlem, geziniz sırasında önleyici ilaç kullanıyor olsanız bile, karaciğerinize girmiş ve hayatta kalabilmiş atıl kalmış sıtmanın biçimlerini ortadan kaldırır.

Primakin, sıtmanın yaygın olduğu bölgeden ayrıldıktan iki hafta sonra günlük olarak alınır. Genetik olarak normal bir enzim eksikliği olan insanlar (G6PD eksikliği), ağır anemi geliştirebildikleri için primakin alamazlar.

İnsan bağışıklık yetersizliği virüsünü (HIV) tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar ile sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında potansiyel ilaç etkileşimleri vardır. HIV pozitif iseniz, sıtma ilaçları almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Sıtma Tedavisi

Sıtma tedavisinde kullanılan ilaçların tipi hastalığın ciddiyetine ve klorokin direncine bağlıdır. Sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında şunlar bulunur:

 • Klorokin
 • Kinin
 • Hidroksiklorokin (Plaquenil)
 • Artemether ve lumefantrine (Coartem)
 • Atovaquone (Mepron)
 • Proguanil (jenerik olarak satılmaktadır)
 • Mefloquin
 • Klindamisin (Cleocin)
 • Doksisiklin

Falciparum sıtması olan insanlar en şiddetli semptomlara sahiptir. Falciparum sıtması olan insanlar, tedavinin ilk günlerinde bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde izlenmelidir; çünkü hastalık solunum yetmezliği, komada ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Hamileler için klorokin, sıtma için tercih edilen tedavi yöntemidir. Kinine, proguanil ve klindamisin tipik olarak, klorokine dirençli sıtmaya yakalanmış gebe insanlar için kullanılır.

Profesyonel Olma Zamanı

Seyrek olarak sıtmanın bulunduğu tropikal bir ülkeye seyahat etmeden önce doktorunuza danışın, böylelikle sıtmayı önlemek için ilaçlar alabilirsiniz. Döndükten sonra, ilk birkaç ay içinde yüksek ateş gelişirse doktorunuzu arayınız.

İyileşme

Amerika Birleşik Devletleri'nde sıtmaya sahip insanların çoğu, antimalaryal ilaçlarla düzgün bir şekilde tedavi edilirlerse, mükemmel bir iyileşme gösterirler. Tedavi edilmediğinde, sıtma ölümcül olabilir, özellikle P. falciparum. Şiddetli sıtması olan insanlar en büyük ölüm tehlikesine sahiptir. Şiddetli sıtma olan insanların% 10 ila% 40'ı ileri tıbbi tedavi ile bile ölürler. P. falciparum'un, küçük çocuklar, hamile kadınlar ve ilk kez sıtmaya maruz kalan gezginler arasında şiddetli hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

4 6
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ