Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer?

Ergenlik döneminde oluşmaya başlayan sivilceler özellikle yağlı ciltlerin en büyük sorunudur. Bu sivilceler zamanla ciltte iz bırakabilir. Şimdi bu sivilce izlerinin nasıl geçeceği konusunda bilgi vereceğiz. Sivilceleri geçirmek için ilaçla tedavi, kimyasal peeling, kozmetik kremler gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Ancak biz bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle sivilce izleri nasıl oluştuğunu açıklayalım.

Sivilce izleri nasıl oluşur?

 • Ciltte meydana gelen sivilcelerin el ile sıkılması sivilce izinin en bilinen sebebidir.
 • Eğer sivilcenin ucu belirmemiş yani kanlı sivilce ise kesinlikle sıkmaya yeltenmeyin. İz bırakmaya oldukça elverişlidir.
 • Beyaz tenli kişilerde leke daha belirgin olabilmektedir.

Sivilce izleri nasıl geçer?

 • Öncelikle sivilceye meyilli bir cildiniz varsa önlemini alıp doğru bakımları uygulamanız şarttır. Bu lekelerin oluşmaması için birinci adımdır.
 • Eğer lekeler meydana gelmişse yazıda bahsettiğimiz kürleri uygulayıp sivilce izlerini azaltabilir bir kısmını yok edebilirsiniz.

Sivilce izlerini yok eden maske tarifleri

Bu tarifleri uygulayarak cildinizde oluşan sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Sivilce izleri için elma sirkesi

 • 1,5 kaşık elma sirkesi
 • 1 kaşık su

Elma sirkesi sivilce lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak etkili malzemelerden birisidir. Elma sirkesini su ile seyrelterek cildinize pamuk ile uygulayıp bir süre bekletip durulayabilirsiniz.

Sivilce izleri için bal ve yumurtalı maske

 • 2 adet yumurtanın beyazı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı kadar süt

Yumurtayı iyice köpürterek çırpın. Daha sonra balı ve sütü ekleyip karıştırın. Bu maskeyi tüm cildinize yedirip 10-15 dk bekletin ve iyice durulayın. Bu maskeyi haftada en fazla iki defa uygulayın. Cildinizdeki lekeler zamanla geçmeye başlayacaktır. Bu maskeyi en az 3 ay uygulamanız gerekmektedir.

Bal, antiseptik olduğundan ayrıca var olan sivilcelere iyi gelmektedir. Sadece bal kullanarak da hem sivilcelerinizden hem izlerinden zamanla kurtulmanız mümkündür.

Sivilce izlerini geçirmek için peeling…

Peeling  ölü derilerden kurtulmak ve daha canlı, parlak bir cilde sahip olmak için önemlidir. Ayrıca zamanla ciltteki iz ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. İşte size doğal bir peeling yöntemi:

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı su

Su ile şekeri karıştırıp cildinizi bu karışımla nazikçe masaj yapın. Su miktarı az olduğu için şekeri eritmeyecektir. Bu tarifi yağlı ciltler haftada bir defa kuru ciltler ise iki haftada bir defa olmak üzere uygulayabilir. Peeling sonrası mutlaka cildinize nemlendirici uygulayın.

Not: Kuru ciltler maskedeki su yerine zeytinyağı da kullanabilir. Zeytinyağı tahrişi ve kurumayı engelleyecektir.

Sivilce izlerine iyi gelen bitkiler

Sivilce izi ve sivilcelere sinir otu: Sinir otu, ciltte oluşan sivilce izlerine iyi geldiği gibi yeni çıkan sivilceleri de giderir. Sinir otu çayını cildinize pamuk yardımıyla uygulayın veya havanda döverek çıkan suyunu leke ve sivilcelerinize sürün.

Sivilce izi için maydanoz: Maydanoz da sirke gibi sivilce için birebirdir. Maydanoz, ciltteki toksinleri gidererek sivilce oluşumunu engeller, oluşan sivilcelere iyi gelir.

Maydanozu kaynamış suyun içerisine atın ve demlenmesini bekleyin.  Demlenince maydanozları sudan çıkarıp ezerek lapa haline getirin ve sorunlu bölgeye uygulayın. 25 dk kadar bekletin. Daha sonra maydanozu demlediğiniz su ile cildinizi durulayın. Bu tarifi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sivilce izleri için marul: Marul da ciltteki lekelere iyi gelen bir bitkidir.

Birkaç yaprak marulu suyun içerisinde kaynatın. Süzdüğünüz bu su ile cildinizi sabah akşam pamukla silin.

Sivilce izlerine ceviz yaprağı: Bir tutam ceviz ağacı yaprağını 2 çay bardağı kadar su ile kaynatın. Daha sonra süzüp sivilce izlerinin olduğu alanlara pamuk yardımı ile uygulayın. 20-35 dk bekletip su ile durulayın.

Sivilce izlerine sabun otu: Sabun otu da sivilceler için oldukça etkili bir ottur.

Sabun otunun kökünü su içerisinde kaynatın daha sonra bu su ile lekeli bölgeleri silin.

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ