Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisi

Ergenlik döneminde hormonal sebeplere bağlı olarak yağ bezlerinin salgısındaki artış sebebiyle daha yaygın görülmekte olup erişkin yaşlarda da bu sorunla karşı karşıya kalınabilir.Yağ bezlerinin deriye açılan kanal kısmında yoğun bir şekilde yağ salgısı nedeniyle tıkanır.Yağ salgısı sonucunda tıkanmasıyla birlikte bazen beyaz bazende siyah noktalar oluşur.Ardından tıkanan yağ bezi kanalları deride bulunan bakteriler çoğalır ve iltihap kapmasına neden olur.

Sivilce neden çıkar?

Sivilce oluşumuna neden olan bir çok faktör vardır. Hormonların neden olduğu fazla yağ salgılanması sonucu oluşan komedonlar haricinde akne oluşumuna neden olan bazı faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Birçok kozmetik ürün kullanımı, özellikle cilt tipine uygun olmayan yanlış kullanım
  2. Terleme
  3. Stres ve endişe
  4. Bayanlarda; regl (adet) dönemi nedeniyle hormonların değişmesi gibi

Sivilceyi sıkmak doğru mu?

Sivilceyi sıkmak yanlış bir harekettir. Bu cilde oldukça zarar verir hem de sivilcelerin artmasına neden olur. Sivilceyi sıkmak, cilt üzerinde lekeler bırakmasına neden olur. Dolayısı ile komedonun iyileşme süresi artar.

Sivilce için neler yapılmalı?

En başta yapılması gereken cildi temiz tutmaktır. Cilt temizliğinde kullanılacak temizleyiciler cilt ph’ına uygun olmalıdır. Cilt fazla tahriş edilmeden temizlenmelidir. Bunun haricinde cilde kil maskesi uygulamak da ciltteki fazla yağı uzaklaştırır. Yapılacak buhar banyosu da gözenekleri açarak siyah noktaların deriden uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bunun için yapılması gereken başınıza bir havlu örterek kaynatılmış suyun buharına doğru yüzünüzü 5-10 dk tutmaktır.

Ayrıca beslenmenin sivilce oluşumu üzerinde doğrudan etkisi kanıtlanmamış olsa bile sebze meyve ağırlıklı beslenmek faydalıdır. Hergün düzenli bir uyku horman aktivitesini düzenler bu yüzden her gün 7 saat uyumak çok önemlidir. Bazı bitki çayları sivilcelere iyi gelir. Bunların başında ıhlamur, rezene, biberiye bitkileri yer alır. Her gece yatmadan bir pamuk yardımıyla cilde tatbik edilebilir.

Sivilce tedavisi

Akne tedavisi uzun sürelidir, sabırlı olunması gerekir. İyileşmesi geç olan bu hastalığın tedavisi için bir cildiye uzmanına başvurulmalıdır.

Akne tedavisinde uygulanacak en uygun ilaç tedavisine doktorunuz karar verecektir. Sivilcelerin türüne ve çokluğuna göre değişen bu tedavilerde antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Bu tedavi 2-3 ay sürecektir.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ