Soğanın Faydaları

Soğanı günlük yaşantımızda farkında olmadan dahi kullanabiliriz. Soğanın insan bünyesine sağlamış olduğu faydaları çok fazladır. Soğanın faydaları ile ilgili makalemiz sayesinde sizlerde yararlarını öğrenebilirsiniz..

Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları

Soğanlar, frenk soğanı, sarımsak, taze soğan ve pırasa içeren sebze ve otlar allium ailesinin bir parçasıdır.

Allium sebzeler, sadece kendi karakteristik, keskin tatları için değil, aynı zamanda tıbbi özellikleri sebebiyle de yüzyıllardır yetiştirilmektedir.

Soğanlar boyut, şekil, renk ve lezzette değişiklik gösterebilir. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğanlardır. Tatları, tatlı ve sulu, keskin, baharatlı ve keskin kahve gibi değişiklik gösterebilir. Genellikle yetiştirildiği ve tüketildiği mevsime göre tatlarında değişiklik hissedilir. Her yıl dünya çapında 105 milyar lira soğanın hasat edildiği tahmin ediliyor.

Soğanın faydaları; çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak, ruh halinde olumlu değişimler göstermek, cilt ve saç sağlığını korumaktır.

Soğan tüketimi, çeşitli kanser türlerinin riskini düşürebilir, ruh halini iyileştirebilir, cilt ve saçın sağlığını koruyabilir.

Soğan, besin açısından yoğun bir besindir; yani, kalorileri düşük olmakla birlikte, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi yararlı besin maddeleri açısından yüksektir. Bir bardak doğranmış soğan, yaklaşık 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 0 gram kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein ve C vitamini, B6, manganez açısından da vücudun günlük ihtiyacının %10 unu içerir. Soğanlar ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor, potasyum, kuersetin, kükürt gibi antioksidanlar içerir.

Soğaın sağlığa faydaları

Her çeşit meyve ve sebze tüketimi, uzun vadede yaşam tarzı nedeniyle meydana gelen birçok sağlık riskini azaltmaktadır. Birçok çalışma, bitkisel gıdaların tüketiminin, obezite ve genel mortalite, diyabet, kalp rahatsızlığı riskini azalttığını ortaya koymuştur. Ayrıca bitkisel gıdaların, sağlıklı bir cilt ve saç için önemi de göz ardı edilemez. Enerjiyi arttırırken, düşük kiloda kalmanıza yardımcı olurlar.

Kanser: Allium sebzeleri, kanser, özellikle de mide ve kolorektal kanserler ile ilgili olarak geniş çapta incelenmiştir. Allium sebzelerinin yararlı ve kanseri önleyici etkileri büyük olasılıkla zengin organosülfür bileşiklerinden kaynaklanmaktadır Bu bileşiklerin kanseri inhibe ettiği kesin mekanizma bilinmemekle birlikte, muhtemel hipotez, tümör büyümesinin ve mutajenezin inhibisyonunu ve serbest radikal oluşumunun önlenmesini içerir.

Soğan aynı zamanda kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olan, güçlü antioksidan C vitamininin kaynaklarından biridir.

Kolon kanseri: Tüm sebze ve meyvelerden yüksek lif alımı, kolorektal kanser riskini düşürmektedir.

Prostat Kanseri: Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, allium sebze emilimiyle prostat kanseri arasındaki ilişkiyi araştırmak için, nüfusa dayalı, vaka kontrollü bir çalışma yaptılar. Çalışma sonucunda en yüksek allium sebze tüketim oranına sahip erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin en düşük olduğunu tespit ettiler.

Özofagus ve mide kanseri: Allium sebzelerinin sıklıkla alınması, özofagus ve mide kanseri riski ile ters orantılıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan birkaç araştırmada, alliumların tüketilmesinin potansiyel koruyucu etkilerinin yanı sıra, tümör oluşumunun önlendiği raporları ortaya koyulmuştur.

Uyku ve ruh hali: Soğanlarda bulunan folat, homosisteinin fazla oluşmasını önleyerek depresyonu önler. Aşırı homosistein, sadece duyguyu değil, aynı zamanda uyku ve iştahı da düzenleyen serotonin, dopamin ve norepinefrin hormonlarının üretimini de olumsuz etkiler.

Deri ve saç: Cildi ve saç için önemli olan kollajenin yapımı ve bakımı için C vitamininin yeterli miktarda alınması gereklidir. C vitamini de soğangillerde bolca bulunmaktadır.

Daha sık soğan tüketmek için ne yapılmalı?

Soğan sote, kavrulmuş, ızgara veya karamelize edilebilir, sandviçler veya salatalar için taze olarak kullanılabilir, salsa ve dip soslara eklenebilir. Tencere yemeklerinde zaten sıkça kullanılmaktadır. Yemekler soğansız düşünülemez.

Soğan eklenmesi ekstra kalori, yağ veya tuz eklemeden bir çanağa lezzet katmanın harika bir yoludur.

Soğanın zararları

Soğan yemek mide ve bağırsak rahatsızlıkları (reflü, gastrit, ülser vb) olan kişilerde rahatsızlık hissi yaratabilir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler pişmiş yemeye çalışabilirler.

5 12
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ