Stres Hastalığa Yol Açar Mı?

Stres, kişinin kendisini baskı altında ve huzursuz hissettiği anlarda vermiş olduğu ruhsal, fiziksel, zihinsel davranış veya tepkilerin tümüdür. Tanımını insan üzerinden yapmış olsak da farklı canlı türlerinin de stres yaşadığı bir gerçektir.

Stres Hastalığa Yol Açar Mı?

Stres Hastalığa Neden Olur Mu?

Stres hayatın bir parçası olup gayet normal bir süreçtir. Hatta çoğu zaman dozunda yaşanılan stres faydalıdır bile denilebilir. Çünkü bu durum kişiyi yapılması gereken işlerine yöneltmekte tetikleyici olabilir. Örneğin normalde çalışmak istemeyen bir öğrenci sınavı geçme stresi sebebiyle ders çalışmaya yönelebilir.

İnsanlarla sürekli etkileşim halindeyiz, yükümlü olduğumuz pek çok sorumluluğumuz var ve bu durumun kişide strese sebep olması gayet normaldir. Kişi bu etkileşim hali ve yükümlülüklerinin artması sonucunda strese girebilir.

Aile ve iş hayatındaki sorumluluklar, anlaşmazlıklar, kaza, doğal afet gibi kontrol edilemeyen olaylar, belirsizlik, aile veya yakınlardan destek görememek vb. pek çok durum bireyin stres yaşamasına sebebiyet verir. Stres her ne kadar normal bir süreç olsa da kişinin bu durumu nasıl algıladığı çok önemlidir. Birey stresi, tehlikeli, olumlu, meydan okuyucu şekilde değerlendirebilir. Algılamış olduğu şekilde kişi stresten kaçma, stresle başa çıkma veya durum karşısında hiçbir şey yapmamayı tercih edebilir. Stresin varlığında önemli olan, kişinin öz yeterliliği (yani stresi aşabilme açısından öz güven), dayanıklı oluşu (yani stres faktörlerine vereceği tepki) ve hakimiyetidir.

Stres olumlu sonuçlar doğurabilirken, çok fazla yaşanması halinde vücut direncini düşürerek, bazı hastalıklara yol açabilmektedir. Bağışıklığın düşmesiyle beraber kişi viral hastalıklara yatkınlık gösterir. Yani bazen sık sık grip olma sebebiniz, fazlaca stres yaşıyor olmanızdır.

Stres meydana geldiğinde kişide bazı fizyolojik değişimler de meydana gelir. Bu fizyolojik değişimler de pek çok hastalığa zemin oluşturmaktadır. Stresin yoğun yaşanması halinde geçirilen öfke atakları, kan basıncında ve kalp atış hızında meydana getirdiği artış sebebiyle kalp kriziyle bile sonuçlanabiliyor. Stres, özellikle kişide kalp-damar sisteminin bozulmasına neden oluyor. Bunun haricinde kişi stresli olduğu zamanlar iştah kesilmesi, uyuyamama, sigara ve alkol kullanımı eğilimi yaşayabilir. Bunlar da kişinin hastalıklara açık hale gelmesine neden olur. Ayrıca stres hormonu salgılandığı zaman, kan şekerinde dengesizlik yaratarak, pankreasın yorulmasına sebep olur.

Kişinin geçirdiği stres dönemi uzadığı vakit kas ve kemiklerde kayıplar meydana gelebilir. Stres yaşayan bazı kişiler içine kapanabilir, uyuşturucu, sigara veya alkol bağımlılığı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra stres, kişide dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, panik atak gibi psikiyatrik pek çok rahatsızlığa sebep olabilir.

Stres sebebiyle vücutta ne kadar fazla alan etkilenmişse, hastalıklara yakalanma riski o kadar artmaktadır.

Ancak şunu da bilmek gerekir ki herkes stres karşısında hastalığa maruz kalmayabilir. Bazı kişilerin fizyolojik yapısı stres karşısında oldukça dirençlidir. Farklı iki kişi aynı strese maruz kalmış olsa bile algılamış oldukları stres düzeyi farklılık gösterir.

Bir kişi stresi olumlu yorumlarken diğeri tehlike olarak algılayabilir. Bu durumda denilebilir ki, stresin nasıl yorumlandığı, verilen tepki düzeyi, stresle baş etme yollarını bilmek gibi etkenler, stresin kişide yaratabileceği hastalığa yatkınlığını belirler.

4.9 16
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ