Stres nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkılır?

Stres nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkılır?

Stres nedir?

Stres, yaşanan ortamla ilgili olan koşulların ve durumların bireyin kendisinde hissettirdiği baskı ve gerilimdir. Günlük yaşantı içinde yer alan hafif derecede olan stres, yararlı olabilmektedir. Harekete geçirecek enerji verir, sorunların akılcı çözülmesine yardımcı olur, böylece bireyin kişisel gelişimine yardımcı olur. Stres derecesi yükseldiğinde ise insan üzerinde olumsuz etkiler gösterir;

 • Verimlilik durumu azalır,
 • Yaşanan ortama uyum göstermek zorlaşır,
 • Çevre ile olan ilişkilerde sorunlar çoğalır.

Strese neden olan olaylar bireyin dışında gelişen dış etkenler gibi görünse de aslında onun iç dünyasında o dış etkenlere yüklediği anlamdır. İç dünya ile dış dünyanın etkileşimidir.

Stresin belirtileri

 1. Sürekli yorgun olunur, sabah kalkınca bile yorgun kalkılır.
 2. Uyumakta zorluk çekilir veya uyku süresi eskiye oranla daha çok artabilir.
 3. Olaylara ya da kişilere tahammülü kalmaz.
 4. Daha önce zevk aldığı şeylerin çoğundan zevk almaz duruma gelir.
 5. Endişe ve sıkıntı çok fazladır.
 6. Kişi kendini önemsiz ve değersiz bulur.
 7. Neşesiz, sinirli ve gergin durur.
 8. Eskisine oranla iştahında artma veya azalma olur.
 9. Genelde baş ağrısı çeker.
 10. Sıklıkla soğuk algınlığına yakalanır.
 11. Bir konu üzerinde dikkat göstermek zorlaşır.

Stresi ile nasıl başa çıkılır?

 1. Düzenli bir şekilde her şeye zaman ayrılmalıdır. Sadece zorunlu olarak yapılması gereken şeylerle sınırlı kalmayıp eğlence, egzersiz, beslenme ve benzeri aktiviteler yapılmalıdır. Egzersiz yapmak vücudun fizyolojisini düzeltir stres hormonlarından kurtulmayı kolaylaştırır. Beslenme konusunda ise çeşitli bitki çayları ve sebze suları vücudun direncini arttırmaya yardımcı olarak içilmelidir.
 2. Kişisel ilişkileri geliştirici sosyal etkinliklerde bulunmalı, tartışmalı durumlarda öncelikle karşı tarafı suçlamak yerine sorumluluk alınmalıdır.
 3. Farklı şeyler denemek te stres azaltıcı etkiler oluşturur. Örnek olarak imaj yenilemek, yürüyüş yapmak, konsere gitmek gibi.
 4. Strese neden olan durumla ilgili olarak sürekli olumsuz düşünmek yerine olumlu pozitif bir düşünüşe geçmek önemli bir adım olabilir. Mevcut sorunlara bakış açısından çıkarak, olumlu olabilecek bir bakış açısı oluşturup bu yönde illerleme çabası göstermelidir.
 5. Strese neden olan konularla ilgili olarak ya da çok başka alanda ilgi duyulan konularda kitaplar okumak, iyi hissettiren müzikler dinlemek stresten uzaklaşmayı kolaylaştırır.
NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ