Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet, Müslümanların yaptığı bir operasyon olarak nitelendirilmektedir. Sünnet olunma, günümüz teknolojisi sayesinde daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Sünnet halk arasında, erkekliğe atılan ilk adım olarak nitelendirilmektedir. Sünnetin yapılmasının bir takım yararları bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı Müslüman olmayan diğer dinlerde ki bireylerde sünnet olmayı tercih etmektedir.

Sünnet yapımı için çoğu kişi organizasyon hazırlığı ile çocuğun motivasyonunu yükselterek operasyonun gerçekleşmesini sağlamaktadır. Kimi kişiler ise, çocuk doğduktan sonra hastanede sünnet işlemini yaptırarak, ilerleyen yaşlarında o acıyı yaşamadan kurtulmasını sağlar. Çoğu kişiye göre çocukken yapılan sünnet zararlıdır. Kimine göre ise, yararlıdır.

Sünnet operasyonu için hastaneler tercih edilebilir ya da evde sünnet edilmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde pek çok eczanede bulunan eczacılar ücret karşılığında sünnet operasyonunu gerçekleştirmektedir. Anlaşma sonucunda sizin evinize gelerek sünnet operasyonunu gerçekleştirmektedir. Sünnet sırasında herhangi bir acı hissedilmemektedir ve doktor tarafından yazılan ağrı kesiciler sayesinde günlük yaşamına hiç bir şekilde engel olmadan devam etmesi sağlanmaktadır.

Sünnet olmanın pek çok yararı bulunmaktadır. Bunun en başında gelenlerden birisi mikroplardır. Sünnet olmayan kişilerde fazlalık olarak nitelendirilen deri içerisine giren pislikler, mikrop oluşumuna neden olur ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Sünnet olan kişilerde mikrop kapma riski en aza indirgendiğinden dolayı, mikrop kapma ihtimalleri çok azdır. Misal vermek gerekirse, idrar yapıldığı zaman deri ile temas etmesi ve onun temizlenmemesi sonucunda idrar yaparken oluşabilecek sıkıntılar ya da lekeler ve mikroplara yol açılması gibi. Sünnet olunduğu zaman, fazlalık olarak nitelendirilen deri bulunmadığından çocuk yaşamı boyunca rahat bir yaşam sürdürebilmektedir.

Sünnet operasyonu gerçekleştirilirken elektrikli aletler sayesinde kolayca kesilerek dikiş işlemi yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Bu işlemin yapımı için profesyonel kişiler ve özellikle doktorlar tercih edilmektedir. Yanlış bir işlem sonucunda çocuğun hayatını engelleyebilecek kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı, profesyonel kişiler ya da hastaneler tercih edilmelidir.

Doktorların önerisine göre, çocuğun doğum sonrasında sünnet edilmesi daha yararlıdır ve ilerleyen yaşlarda bu tip bir operasyon yaşayarak çocuk psikolojisinin bozulmasını da engellemektedir.

5 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ