Susam ve Susamın Faydaları

Susam tohumları sağlık için son derece yararlıdır fakat genellikle göz ardı edilir. Diyabeti önleme, kan basıncını düşürme, çok çeşitli kanserleri önleme, güçlü kemikler oluşturma, radyasyona karşı koruma, kalp sağlığını geliştirme, uyku bozukluklarını iyileştirme, solunum sağlığını iyileştirmek, ağız sağlığınızı güçlendirmek, sağlıklı büyümeye yardımcı olmak, dolaşımı artırmak, depresyonu ve kronik stres oluşumunu ortadan kaldırmak gibi pek çok yararı bulunur.

Susam ve Susamın Faydaları

Susam ve Faydaları

Susamın bilimsel adı sesamum indicum olarak geçmektedir. Susam tohumları dünyanın en eski bitki örtüsü olarak kabul ediliyor ve 3500 yıldan fazla kasıtlı olarak yetiştiriliyor. Hindistan ve Afrika’da bol miktarda yetişmektedir. Son derece dirençlidir ve diğer pek çok ürünün yetiştirmenin başarısız olduğu yerlerde yetişebilir.

Her ne kadar yararlı bir tohum olsa da, fındık alerjisine sahip insanlara zarar verebilir ve çok belirgin bir tadı vardır. Tohumların kendileri çok küçük olup, sadece 3-4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğindedir. Tohumlar, susam bitkisinin çeşidine veya suşuna bağlı olarak değişik renklerde olabilir. Tohumlukları kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Ekmek ve tahıl ürünleri, kraker, suşi, kek, çorba ve salatalara sıkça katılırlar. Bir şekilde herhangi bir kültür mutfağında susamla karşılaşabilirsiniz. Bu yaygınlık, bol bulunması, sağlık yararları ve hoş lezzetinden kaynaklanmaktadır.

Susam Tohumlarının Besin Değeri

Susam tohumlarının sağlığa olan yararı, vitaminler, mineraller, doğal yağlar ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, manganez, bakır, çinko, lif, tiamin, vitamin B6, folattan oluşan besleyici içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Susam Tohumlarının Sağlığa Faydaları

Kan Basıncı

Susam tohumlarında bulunan doğal yağlar, kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltan ve çeşitli kardiyak ölümleri önlemeye yardımcı olan bir dizi araştırmada hipertansiyonu düşürdüğü yönünde bilgi edinilmiştir. Ayrıca, magnezyum, uzun zamandan beri bir damar güçlendirici (kan basıncını düşüren bir madde) olarak bilinir ve susam tohumları, günlük magnezyum gereksiniminizin % 25'ini tek bir porsiyonda içeren bu önemli mineralle doludur.

Kanseri Önlemeye Yardımcı

Susam tohumlarında bulunan çok çeşitli gerekli vitamin ve minerallerle kanser riskinde azalma ile bağlantılı olması şaşırtıcı değildir. Susam tohumları, magnezyumun güçlü anti-kanserojen etkileri de dahil olmak üzere, antioksidan olarak işlev gören ve serbest radikallerin etkilerini azaltan, nadir bir kanser önleyici bileşik olan fitat içerirler. Susam tohumları lösemi, göğüs, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanseri gibi birçok kanser türüne karşı koruyucu görev üstlenir.

Diyabeti Önler ya da Oluşmuş Diyabeti Yönetir

Susam tohumlarının bileşenleri, diyabet olasılığını azaltmak ve halihazırda bu durumu geliştiren hastalarda semptomları yönetmek gibi önemli görevler üstlenir. Ayrıca, susam tohumu yağının, Tip 2 diyabet hastalarında glibenklamid gibi çeşitli diyabetik ilaçların etkisini pozitif yönde etkilediği gösterilmiştir. Bu ağız yoluyla verilen ilacın işlevselliğini geliştirir ve ayrıca vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini düzenler, böylece diyabet semptomlarını yönetmeye yardımcı olur.

Kemik Sağlığı

Susamda bulunan çinko, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin etkileyici seviyeleri vücudunuzun kemik sağlığı için büyük bir destek olabilir. Bu mineraller, osteoporoz gibi zayıflatıcı kemik koşullarının ortaya çıkması veya yaralanma nedeniyle zayıflamış olabilecek kemiklerin güçlendirilmesi / onarılmasında çok önemli rol üstlenir.

Sindirim

Bu küçük tohumlar, diğer tohumlar ve fındıklar gibi önemli miktarda lif içeriyor. Lif, sağlıklı sindirimde önemli bir etkendir çünkü bağırsak hareketlerini çoğaltır ve yiyeceklerin sindirim kanalı boyunca hareket etmesine yardımcı olur ve aynı zamanda gıda yumuşak bağırsaktan geçerken peristaltik hareketi teşvik eder. Bu aynı zamanda kolonun sağlığını korur ve gastrointestinal hastalıkları ve kanser olma riskini düşürürken, kabızlık veya ishal gibi bağırsak sorunlarını azaltır. Lif aynı zamanda LDL’ yi düşürerek ateroskleroz, kalp krizi ve inmelerden korur.

Anti-inflamasyon Özellikleri

Susamda bulunan bakır içeriği, eklemlerde, kemiklerde ve kaslarda oluşan enflamasyonun (iltihap) azaltılması ve böylece artrit ile ilişkili ağrının azalması gibi çok sayıda değerli fonksiyona sahiptir. Dahası, bakır damar duvarlarını, kemikleri ve eklemleri güçlendirmek için gerekli olan mineraldir. Son olarak bakır, hemoglobinin önemli bir bileşenini oluşturan demirin düzgün şekilde alımı için gereklidir. Bu nedenle, vücuttaki uygun bakır içeriği, dolaşımı en üst düzeye çıkarır ve vücudun tüm organ sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için yeterli oksijen almasını sağlar.

Radyasyondan Korur

Yalnızca susam tohumlarında bulunan bileşiklerden biri olan sesamol, radyasyonun zararlı etkilerinden DNA'yı korumakla ilişkilendirilmiştir. Bu radyasyon, kazara ortaya çıkan kaynaklardan ya da kemoterapi ve radyoterapi ile kanser tedavisinden gelebilir.

Ağız Sağlığı

Susam tohumlarının belki de en ünlü etkileri, ağız sağlığı üzerindeki güçlü etkileridir. Yağ çekme (oil pulling) adı verilen bir yöntemle ağız sağlığı korunabilir. Bu yönteme göre bir miktar susam yağı ağza alınır ve bir süre ağızda dolaştırılır ve sonra tükürülür. Bu sayede diş ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda, ağız boşluklarınızda ve vücudunuzun diğer bölümlerine zarar verebilecek yaygın bir bakteri olan Streptococcus bakterilerinin varlığının azaltılmasıyla yakından ilişkilidir.

Deri ve Saç Sağlığını Korur

Susam tohumları, kas dokusu, saç ve cildi güçlendiren kolajen oluşumunda yaşamsal bir bileşen olan, yüksek düzeyde çinko içerir. Ayrıca bolca E vitamini barındıran susam tohumu yağı, ciltte yanıkların ve izlerin görünümünü azaltmanın yanı sıra erken yaşlanmanın belirtilerini azalttığı gösterilmiştir.

Metabolik Fonksiyon

Susam tohumları, yüksek miktarlarda protein içeriyor. Bu, sağlıklı hücre büyümesi, hareketlilik, enerji seviyeleri ve metabolik fonksiyonu arttırır.

UYARI: Susam tohumlarının aşırı tüketilmesi midede ve kolonda tahrişe neden olabilir, az miktarda THC'ye bağlı olarak da ilaç testlerinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu iki şey de çok miktarda tüketildiğinde ortaya çıkar. Eğer mide rahatsızlığınız varsa dikkatli tüketmelisiniz. Bazen mide yanması gibi durumlarla karşılaşılması mümkündür.

5 8
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ