Tiramisu nasıl yapılır?

Tiramisu nasıl yapılır?

Tiramisu nasıl yapılır?

Tiramisu en beğenilen tatlılardan birisi olsa gerek. Aşağıda sizler için tiramisunun hazırlanışını, kekinin ve kremasının yapılışını anlattık. Tiramisu hazırlanırken ilk önce kremasının hazırlanmasında fayda vardır. Normal yapılma sırasına göre aşağıda anlatmış bulunmaktayız.

Tiramisu kreması nasıl hazırlanır?

Krema için gerekli olan malzemeler;

  • Üç su bardağı dolusu süt,
  • 1,5 su bardağı dolusu un,
  • 1,5 su bardağı dolusu toz şeker,
  • Bir paket dolusu labne peyniri.

Tiramisu kremasının hazırlanışı

Hazır olarak bulundurduğumuz sütü bir tencere içerisine yerleştirerek ısıtınız. Çok ısınmadan önce toz şekeri ve unu sırasıyla ilave ediniz. Bir yandan koyduğunuz malzemeler ısınırken bir yandan da çatal yardımı ile çırpınız. Bu işlemi, yeterli bir kıvama ulaşana ve rengi hafif koyulaşana dek devam ettiriniz. Ardından hazırladığınız kremayı soğuması için bir süre beklemeye alınız. Muhallebi sıcaklığı düştükten sonra, içerisine önceden elde ettiğimiz bir paket labne peynirini içerisine ekleyiniz. Ardından mikser yardımı ile çırpınız.

Tiramisu nasıl yapılır?

Tiramisu için gerekli olan malzemeler;

  • Daha önceden hazır bulundurduğunuz ya da yaptığınız bir pasta tabanı,
  • 1 bardak orta sıcaklıkta su,
  • 1 yemek kaşığı dolusu kahve,
  • Üst kısmına dökmek için kakao,
  • Krema / muhallebi

Tiramisunun yapılışı

İlk öncelikle hazır bulundurduğunuz pasta tabanını yani kekini bir kabın içerisine yerleştiriniz. Elinizde bulundurduğunuz ılık suyun içerisine, kahveyi ilave ederek iyice karıştırınız. Karıştırmayı tamamladıktan sonra pasta kekinin ortasına, bir kaşık yardımı ile kahve suyunun yarısını kekin üzerine yayınız. Geri kalan yarısı, kekin üst tabakasında kullanılacaktır.

Ardından hazırladığınız kremayı yada muhallebinin yarısını, kahveli suda olduğu şekilde iyice üzerine yayınız.

Pasta kekleri 2 parçadan oluşmaktadır. İlk tabakanın üst kısmında gerekli işlemleri uyguladıktan sonra, öteki kek parçasının pürüzlü olan yüzeyi size bakıcak şekilde koyarak, kahveli suyun geri kalanını iyice keyin üzerine yayın. Ardından keki ters çevirerek, daha önceden krema ve kahve suyu uyguladığımız pasta kekinin yani pandispanya kekinin üzerine yerleştiriniz.

Kalan kremayı, pasta kekinin üstüne spatula yardımı ile, düz olacak şekilde yayınız. Kremayı döktükten sonra, hazır bulundurduğunuz kakaoyu bir süzgeç içerisine dökerek, pastanın üzerine süzgeçten geçmesini sağlayarak yayınız. Bu sayede görünüş açısından pastanız daha iştah açıcı bir şekilde görünecektir.

 

5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ