Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo özellikle yabancı filmlerden hayalimizi süsleyen bir sistem olmuştur. Turbo nedir ve nasıl çalışır sorularınızın tüm yanıtlarını sizin için hazırladığımız yazıda bulabileceksiniz.

Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo nedir, nasıl çalışır?

Turbo kısaca; motorun daha çok güç ve tork ihtiyaçlarını karşılayan turbo şarj sistemidir.

Motorun çalışması sonucunda motor ısınınca, turbo devreye girerek soğuk havayı motora verir ve aracın daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlar. Motorda sıcak havadan çok soğuk hava daha yoğun haldedir.

Motordan içeriye giren hava, turbo sayesinde soğuk olduğundan soğuk hava ne kadar yoğun olursa aracın içerisindeki patlama da şiddetli olur. Bu sayede aracın ürettiği tork ve güç daha da fazlalaşır.

Araçlarda, aracın performansının arttırılması için 2 farklı turbo kullanılmaktadır. Bunlar turboşarj ve süperşarjdır.Süperşarj, araba çalıştırılıp gaza basıldığı andan itibaren etkisini göstermeye başlar ve turboşarjın tükettiği yakıta göre daha fazla yakıt tüketir.

Turboşarjın çalışma sistemi geç işlediğinden süperşarja göre çok daha uzun sürede etkisini gösterir.Turbolu araç kullanan kişiler, araçlarını yüksek devirde kullandıktan sonra arabayı stop etmeden önce 3-5 dakika rölantide çalışması gerekir. Bu sayede türbün boşalır ve soğur.

Turbo araçların faydasını arttırabilmek için araçlara ara soğutucu adı verilen intercooler ünitesi ilave edilmiştir. Turbo ünitesi içerisinden dışarıya doğru çıkan havanın sıcaklığı ortalama 160°C'dir. Dışarıya doğru çıkan bu sıcak hava, intercooler adını verdiğimiz üniteden geçerek soğutulur ve havanın yoğunluğu arttırılmış olur.

Havanın yoğunlaşması ile, silindire gönderilen hava miktarının artışı sağlanır.

Turbo araçlarda dikkat edilmesi gerekenler

Turbo araç kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken husulardan birisi; motorun çalışma ve durdurulma esnasında aracı rölantide kısa bir süre bekletmenizdir.

Motorun ilk çalışma esnasında motor yağı basıncı istenilen düzeye ulaşıncaya kadar (10 - 20 saniye) rölanti devrinin üstüne çıkmamalıyız.

Aynı şekilde vites boştayken, gaz pedalına yüklenmekten kaçınmalısınız. Özellikle havanın soğuk olduğu dönemlerde bekleme için ayırdığınız süreyi biraz daha arttırmanızda fayda var.

Arabaya neden yağ koyarız isimli yazımızda da söylediğimiz gibi, arabalar bir nevi insanlara benzerler. Bir süre hızlı bir şekilde koştuğunuzda soluk soluğa kalır ve nabzınız hızla atmaya başlar. Turbo sistemleri de bunun gibidir. Uzun süreli yolculuk sonucu motoru hemen kapatmamalısınız. Siz motoru kapatsanız dahi turbo kapakçıkları dönmeye devam eder. Bu sebeple bekleme süresi tanımalısınız.

5 4
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ