Turşu Sağlıklı Mıdır Yoksa Zararlı Mıdır?

Turşu pek çoğumuzun sevdiği bir besindir. Yemeklerin yanında, hamburger ve sandviçlerde turşu kullanmayı çok sevdiğiniz halde zaman zaman “turşu sağlık için faydalı mıdır? Yoksa zararlı mıdır?” diye kafa karışıklığı yaşıyorsanız..

Turşu Sağlıklı Mıdır Yoksa Zararlı Mıdır?

Turşu Sağlıklı Mıdır Yoksa Zararlı Mıdır?

Turşu pek çoğumuzun sevdiği bir besindir. Yemeklerin yanında, hamburger ve sandviçlerde turşu kullanmayı çok sevdiğiniz halde zaman zaman “turşu sağlık için faydalı mıdır? Yoksa zararlı mıdır?” diye kafa karışıklığı yaşıyorsanız, cevap olarak turşunun yapılış yöntemine göre farklılık göstereceğini dile getirebiliriz. Turşunun sağlığa yararlı mı zararlı mı olduğunu öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Kornişon denilen salatalık turşusu ABD’de en sık tüketilen turşu çeşidi olarak bilinmektedir. Çoğunlukla sandviç, hamburger gibi fast food ürünlerle tüketime sunulur. Bizce yiyeceklere ekstra lezzet kattığı kaçınılmaz bir gerçek.

Turşu yıllardır tüketilen geleneksel bir besin olmuştur. Turşunun asıl amacı gıdaları tuzlamak suretiyle uzun süre saklamaktır. Bunun haricinde sahip olduğu hoş aroma ile sofraların vazgeçilmezi olmuştur. Her ne kadar sıkça tüketsek de turşunun sağlık açısından yararı var mıdır? Yiyeceklerin yanında, onlara tat katmak haricinde bir besin değeri de sunuyor mu? Şimdi sağlık açısından turşunun faydası var mı buna değinelim.

Turşu Sağlık İçin Faydalı Mıdır?

Makalenin başında da belirttiğimiz üzere turşunun faydası yapılış yöntemine göre değişmektedir. Elbette turşu için kullanılan salatalık, domates, biber gibi sebzeler, hatta şeftali, armut gibi meyveler oldukça yararlı besinlerdir. Ancak turşunun yapım süreci elde edilen nihai ürünün besin değerini belirleyecektir. Şimdi turşu yapım yöntemlerine değinelim.

Doğal Fermantasyon

Büyüklerimizin yaptığı gibi doğal fermente yöntemi, turşu yapımı için kullanılan sebze veya meyvelerin besin değerlerini korumaktadır. Bunun nedeni ise turşunun yapımının doğal bir süreçten geçmesi yani herhangi bir ısı veya kutulamaya maruz kalmamasıdır.

Yapımı sırasında doğal, rafine edilmemiş kaya tuzu kullanılarak fermantasyon süreci başlatılır. Bu sayede elde edilecek doğal fermente turşuların belli oranda tüketilmesi sindirim için yararlar sağlar. Barındırdığı yararlı bakteriler sayesinde bağırsaklardaki bakteri dengesi sağlanarak sindirim sistemine katkıda bulunur. Sindirimi düzenleyen bu faydalı bakteriler aynı zamanda Kve B vitaminlerinin sentezinde büyük rol alır. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlar.

Modern Turşu Yöntemleri

Sanayi ürünü olarak üretilen, sirke tabanlı pastörize turşu yapımında ısıl işlem uygulanmaktadır. Bu sayede turşunun raf ömrü uzamış olur. Uygulanan bu ısı, turşudaki yararlı bakterilerin, bazı vitaminlerin ve faydalı enzimlerin yok olmasına sebep olacağı için besin değerini düşürecektir. Kısaca modern yöntemlerle üretilmiş olan turşular doğal fermente turşulara nazaran daha düşük besin değeri içerir. Bu sebeple doğal olarak tüketmenizde yarar vardır.

Porsiyonlarınıza Dikkat Edin!

Doğal fermantasyon ile elde edilmiş turşu bile olsa yediğiniz miktarı optimum düzeyde tutmanız önemlidir. Çünkü turşu yapımında esas rol, turşuyu muhafaza eden tuzdadır. Yani bol miktarda tuz ile fermente edilen turşunun fazla tüketimi demek vücuda fazla tuz almak demektir. Tuz ise sağlık açısından zararlı bir gıdadır. Fazla tükettiğiniz takdirde vücuda tuz yüklemiş olursunuz. Bu özellikle hiper tansiyon hastaları için olumsuz bir durumdur.

 

Örnek verecek olursak bir adet kornişon turşu, vücudun tuz ihtiyacının yaklaşık %13 ünü karşılamaktadır. Siz birkaç adet tükettiğiniz takdirde vücudun günlük sodyum ihtiyacını aşabilirsiniz. Fazla miktarda tuz tüketmek zamanla vücutta hasarlara sebep olabilir. Bunlardan başlıca hiper tansiyon, böbrek rahatsızlıkları, kalp krizi ve inme riskinin artmasını sayabiliriz. Özetle her şeyin fazlası zarar dediğimiz durum yine turşu için de geçerli.

Turşu Suyu

Az miktar turşu suyu tüketerek yine sindirim ve bağışıklık sisteminize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca sodyumun kas kramplarını engellediği bilinmektedir. Turşu suyu tüketmek yine sporcuların yaşadığı kas kramplarına iyi gelebilmektedir.

Turşu suyunun, fazla kaçırılan alkolün ertesi güne yarattığı sersemlik hissini aldığı belirtilmektedir.

Hamilelikte Turşu Tüketimi

Kadınlar hamilelik döneminde çoğunlukla turşu aşermektedir. Hamilelik sürecinde turşu tüketiminde herhangi bir olumsuz durum yaratmasa da yine fazla tuz almamak adına tüketim belli düzeyde tutulmalıdır.

Yine mide problemleri yaşayanlar açısından turşu gibi asitli bir besinin fazla tüketimi sıkıntıya yol açabilir. Bu sebeple turşunun yararlarından faydalanmak için tüketilen porsiyonlara dikkat etmek önem taşır.

Özetlemek gerekirse, turşu tüketiminde doğal fermente yöntemiyle elde edilmesine ve tüketilen miktara dikkat edilmelidir. Fermantasyon yoluyla elde edilmiş turşular öğünlerimize lezzet ve besin değeri katar. Onun haricinde ısıl işlem uygulanarak üretilen pastörize turşulardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

Çünkü bu şekilde tüketeceğiniz turşunun besin değerleri düşük olacak ve vücuda yararlı bakterilerden yüksek düzeyde faydalanamayacaksınız. Bunun yanı sıra tüketim miktarınıza da dikkat ettiğiniz sürece, bu lezzetli besinden vazgeçmeniz için hiçbir neden yok!

4.1 11
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ