Uçak fobisini yenmenin yolları

Uçak fobisini yenmenin yolları

İstatistiklere göre uçak en güvenilir araç. Ama yapılan araştırmalara güre her üç kişide bir kişi uçağa binmekten korkuyor. Peki bu korku nereden kaynaklanıyor? Onu yenmek için neler yapılabilir? İşte bu gereksiz fobiyi yenmenin 15 yolunu uzmanlar şöyle sıralıyor...

Korkunun koynunda kimi pilota geri dönmesini, hemen inmek istediğini söylerken, kimi hostesi gereksiz sorularla rahatsız eder. Kimi bayılır, kimi aldığı rahatlatıcı haplara rağmen bir türlü yatışmaz ve kuşkularını çevresindekilere de yansıtarak onları da rahatsız eder. Uçak mürettebatının kesinlik le görmek istemediği bu kişilere ne yazık ki, hemen her yolculukta rastlarız. Her üç kişiden bir kişi uçak korkusu çektiğine göre, bu kişiler azımsanmayacak kadar çok demektir. Uzmanlara göre uçak fobisinin değişik nedenleri var. Kimi boşluktan, kimi yükseklikten, kimi kapalı mekanlardan, kimi kazadan, kimi ise iniş kalkışlardan korkuyor... Peki, bu korkunun ardındaki gerçek hangisi? Bazen kötü bir rastlantı olabilir. Örneğin, zor bir iniş veya kötü hava koşullarıyla karşılaşmak gibi. Bu "travmatik fobi" dir. Bu tipler uçağın güvenilir bir taşıma aracı lduğunu düşünseler de, korkularını yenemezler. Travmatik olmayan fobide uçak korkusu bir semboldür.

Bu kişiler ayakları yere basmadığı için, kontrolün kendilerinden çıktığını düşünerek korku duyarlar. Üstelik bir başkasının yani, pilot yönetimi bu kişileri rahatsız eder. Kimi kendine güvenmez ve göklerde boşlukta gezinmekten ürker. Bu tipler genellikle kabuğunda yaşayan, dışa açılmaktan çekinen kişilerdir. Sonuçta nedeni ne olursa olsun, uçak korkusu bir fobidir. Her fobi gibi, bunun da çözümü vardır. Psikoterapi ile kolaylıkla yenilen bu fobi biraz sabırla ve bilinçle tek başına da tedavi edilebilir.

İşte uzmanların önerdiği 15 yol..

1 - Kimya

Bu olayı kimyevi olarak değerlendirin ve yatıştırıcı hap alın. Ama uyku verici haplardan kesinlikle kaçının. Çünkü tıpkı uyuşturucular gibi tahrik edici olur ve korkuyu azdırır.

2 - Yer

Motor gürültüsünden uzakta bir yerde oturun, çünkü bu gürültü size sürekli korkunuzu hatırlatacaktır.

3 - Baş dönmesi

Eğer baş dönmesinden yakınıyorsanız, pencere kenarında oturmayın, Koridor kenarındaki koltuk hem bacaklarınızı uzatmanıza, hem de gevşemenize neden olur.

4 - Gece uçuşları

Gece yolculuğunu tercih edin. Pencereden hiçbir şey göremeyeceğiniz için, kendinizi başka yerde hayal edebilirsiniz.

5 - Dost

Birlikten güç doğar. Bu nedenle güvendiğiniz bir arkadaşınızla uçağa binin. Uçak genellikle uzun yolculuklar için seçilen bir araçtır, sevdiklerinden uzaklaşma kişiyi bunalıma itebilir. Bunu önlemek için bir dostun yakınlığı ve ona açılmak korkuyu ve endişeyi ortadan kaldırır.

6 - Müzik

Yanınıza kulaklıklı wolkmeninizi de götürün. Sevdiğiniz kaseti koyup etrafa aldırmadan mırıldanın.

7 - Kitap

Sevdiğiniz kitabi yanınıza alın. Dikkat!..
Yeni bir kitap olmasın. Sevdiğiniz ve en az bir hafta önce başladığınız bir ktap olmalı.

8 - Hostesler

Sık sık hostesleri izleyin. Onların rahatlığı ve gülümseyen çehreleri sizi de rahatlatacaktır.

9 - Endişe

Endişenizi gizlemeye çalışmayın. Yanınızdaki yolcuya, ya da hostese sıkıntılarınızı açıklarsanız rahatlamış olursunuz.

10 - Soluk alma

Yolculuktan birkaç gün önce soluk alıp verme egzersizleri yapın.

Kısa ve yüzeysel soluk alma endişeyi artırdığından, burundan yavaş ve derin soluk almaya çalışın, bu arada karnınız şişip, inecektir. Bu yöntemle hem rahatlamış, hem de korkunuzu yenmiş olacaksınız.

11 - Fantazi

Fantezilerden uzak durun. Çünkü her gürültü her boşluk size korkunç kazaları hayal ettirebilir. İyimser fanteziler kurun, gideceğiniz yerlerin güzelliğini düşünün.

12 - Gereksiz gerilimler

Gereksiz gerilimlerden sakının. Havaalanına kalkıştan çok önce gelerek etrafınızla ilgilenin. Tam zamanında gelirseniz acelecilik korkunuzu artıracaktır.

13 - Hafif gıdalar

Yolculuktan önce hafif gıdalar alın, rahat kıyafetler giyin, dar blucinlerden ve kemerlerden sakının.

14 - Yapılması gerekenler

Yolculuğa önce beyninizde hazırlanın. Mümkünse birkaç gün önceden havaalanına bir arkadaşınızla ziyaret yapıp, çevreyi dolaşın.

15 - Hayali yolculuklar

Yolculuğa karar verdikten sonra kafanızda yolculuk hayalleri kurun, uçakların teknik özelliklerini içeren kitaplar okuyun.

Hayali yolculuktan sonra, endişelerinizi bir yere not edin, yazmak fantezi korkuları uzaklaştırır.

5 3
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ