Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçaklarda otomobil ile kıyaslanabilir. Sadece donanım farklılıkları içerir. Çoğu kez uçakların ne tür yakıt ve ne kadar yakıt tükettiği sorusunu merak ederiz. Bizlerde sizler için bu soruya ışık tuttuk.

Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçakları bir nevi otomobiller ile kıyaslayabiliriz. Sürüş için için kullanılan araçlar daha az benzin tüketirken, yük taşıyan, yolcu taşıyan araçlar daha fazla kayıt tüketmektedir. Uçaklar ile en fazla enerji tüketimini kalkış sırasında harcamaktadır ve üzerinde bulundurduğu yük durumuna göre ise kullandığı yakıtta artış ve azalışlar gözlemlenmektedir.

Uçakların kullandığı yakıtlar; mazot, benzin, gaz gibi yakıtlar değildir. Uçaklar üretilirken, yakıt masraflarının en düşük olabilmesi için tasarlanmıştır ve dünya çapında litre fiyatı en düşük yakıtlardan birini kullanmaktadırlar. Yolcu uçaklarında günümüzün teknolojisiyle beraber, uçakların yakıtında; gaz yağı olarak adlandırılan kerosen kullanılmaktadır.

Bu kerosen'e, JET A-1 ya da AVGas tipindeki yakıtlar karıştırılarak kullanılır. Bu tip yakıtların belirgin bir rengi yoktur ve su gibi berrak bir petrol ürünüdür. Bu tip yakıtların en ilginç yanları, tutuşmasının çok zor olması ve donma noktasının yüksek oluşudur.

Askeri tipli uçaklarda ise yine kerosen kullanılırken içerisine atılan karışımlarda farklılıklar bulunmaktadır.A340 tipli bir yolcu uçağı ortalama olarak 100 kilometrede 12 litre yakıt tüketmektedir. Tabi ki uçuşlar sırasında uçaklarda tonlarca yakıt bulundururlar.

İşkence çekerek saatlerce gitmek istediğimiz konuma araba ile ulaşırken verdiğimiz ücrete kıyasla uçağın hızını düşünmek bizleri üzebilir. Aslında dünya üzerinde elektriğe para ödemeden, bu tür yakıtlara ücret ödemeden doğal yollar ile enerji her ne kadar mümkün olsa da büyük şirketler sayesinde pahalı fiyatlarla ücret ödemeye mahkum oluyoruz.

En azından artık şehir içi ulaşımda, otobüs yolculuğu yerine uçak yolculuğu çok daha hesaplı fiyatlarda olduğu için, uçağın bu kadar az ücret ile yakıt yakmasını hazmetmemiz birazcık daha kolay olabiliyor.

Uçaklar ne tür yakıt tüketir sorunuzun cevabını paylaştık. Başka merak ettiğiniz tüm konuları yorum alanından bizlere sorabilirsiniz. :-)

4 25
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ