Üçgenin alanı nasıl hesaplanır?

Üçgenin alanı nasıl hesaplanır?

Üçgen alanın hesaplanması çoğu öğrenci tarafından karmaşık olarak gelmektedir. Aşağıda sizler için üçgen alanının hesaplanmasını en basit yapıya indirgeyerek anlattık. Aynı zamanda anlamadığınız yerlerde aşağıdaki yorum alanından sorularınızı bizlere sorarak, daha hızlı çözüme ulaşabilirsiniz.

Üçgenin alanının hesaplanması için pek çok fonksiyon bulunmaktadır. Ancak bunların içerisinde daha yaygın olarak hesaplama formülü bulunmaktadır. Yani üçgenin yüksekliğinin ve kenarının çarpımının 2'ye bölünmesidir. Üçgen içerisinde birden fazla üçgen olması sonucunda, yine aynı işlem ile bu hesaplamanın yapılması mümkündür. Dik üçgenlerin alanının hesaplanmasında, dik olan iki kenarın yarısının hesaplanmasıdır.

Üçgenin alanının hesaplanması

Üçgenin alanının hesaplanması Üçgenin alanını hesaplayabilmek için, ilk yüksekliği, sonra kenarın uzunluğunu bilmemiz yeterlidir.
Yukarıda ki resimde 3 tane uzunluk bulunmaktadır.
ha yani A'dan, a'a düşen kısım yükseklik olarak tanımlanır. Diğer kenar uzunlukları da aynı şekilde tanımlanmaktadır.

Üçgenlerde hesaplama yapılırken, hangi alanı hesaplayacaksanız, o alanların isimlerinin yazılması gerekir. ABC alanlarının hesaplanması yapılacak ise;

Alan = (ABC) şeklinde belirtiriz.

Alan hesaplaması yapılırken;
Alanın hesaplanması

bu fonksiyondan yararlanırız.

Üçgenin hesaplanması örnek

Örnek üçgen hesaplaması Örneğimizde ha uzunluğu 5 cm olarak verilmiştir ve AC uzunluğu ise 6 cm olarak verilmiştir.

Örnek üçgenin hesaplanması

Örneğimizde bize verilen değerler cm şeklinde verildiğinden, sonuç olarak cm'nin karesi şeklinde sonuç elde etmemiz gerekmektedir.

4.5 2
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ