Uçurtma nasıl yapılır?

Uçurtma nasıl yapılır?

Uçurtma nasıl yapılır?

Çocukluğun en güzel oyuncaklarından birisi.. Uçurtma bir çocuk için çok heyecan verici ve tutkulu bir oyuncaktır. Aynı zamanda büyükler için oldukça keyifli bir hobidir. Uçurtma uçururken rüzgarı hissetmek çoğu kişi için en büyük tutkulardan birisidir. Aşağıda sizler için resimli olarak uçurtma yapımı anlatılmıştır. Resimleri ve adımları takip ederek kolay bir şekilde uçurtma yapabilir ve o heyecanı sizde yaşabilirsiniz. Uçurtma yapımında kullandığımız aşama resimlerini görüntülemekte zorluk çekiyorsanız üzerine tıklayarak daha büyük bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda anlatılan uçurtma yapımı, altıgen uçurtma yapımıdır.

Uçurtma yapımı

Gerekli malzemeler;

  • Yaklaşık 70 cm uzunluğunda 3 adet çıta.
  • Cetvel, metre ya da mezura.
  • Cam çivisi
  • İp
  • Çekiç
  • Makas
  • El işi kağıdı ya da deliksiz bir poşet
  • Uhu (Yapıştırıcı)

1 - Uçurtma çerçevesinin hazırlanması

İlk öncelikle çıtalardan birisini elinize alın ve çıtanın orta noktasını bulmaya çalışın. Çıtanın orta noktasını bulabilmek için mezura yada metre ölçücü bir alet yardımı ile ölçebilirsiniz. Eğer elinizde metre ölçücü bir alet yok ise elinize bir ip alarak çıta boyunca düzgün olarak tutun ve ardından ipi yarıya katlayınız. İpin yarı uzunluğu ile çıtanın orta noktasını bulmuş olursunuz. Çıtanın orta noktasına düzgün bir şekilde çizgi çiziniz. 

Uçurtma yapımı - 1

Bu aşamada çıtanın orta noktasını belirledikten sonra 3 çıtayı üst üste gelecek şekilde ayarlayın ve tam orta kısmına cam çivisini çekiç yardımı ile çakınız.Uçurtma yapımı - 2

Bu aşamada çıtaların hepsinin kenarlarını açıyoruz. Uçurtmanın düzgün uçabilmesi için bütün kenarlarının eşit uzunlunlukta olması gerekir. Bunun için bir ip alarak çıtanın yarı uzunluğunda olucak şekilde, çıtaların uç kısımlarından 2 şer kez dolayıp 1 düğüm atıp son noktaya gelinceye dek uygulayın ve son düğümü atarak ipi kesiniz. Kısacası resimde ki görüntüyü elde ediniz.

2 - Uçurtma nasıl kaplanır?

Uçurtma yapımı - 3

Bu aşamada elde ettiğiniz renkli kağıdı masanın üzerine düzgün bir şekilde koyun ve ardından çıtayı, kağıdın içerisine sığacak şekilde yerleştirin.Uçurtma yapımı - 4

Bu kısımda, çıtanın sivri yani uç kısımlarına denk gelen kağıt üzerinde makas yardımı ile çentik atın ve resimde olduğu gibi kağıdı ipin üzerine katlayarak kullanmayı planladığınız yapıştırıcı ile yapıştırın. Ardından geriye kalan bütün kenarlarda aynı işlemi uygulayın.

3 - Uçurtma kuyruğu nasıl yapılır?

İlk öncelikle uçurtmada kullanılan çıta uzunluğunda ip kesiniz. Ardından uçurtma üzerinde uygun gördüğünüz çıta uçlarından birine ipin bir ucunu bağlayınız.

Uçurtma yapımı - 5

İp boyunca gelişi güzel bir biçimde poşet parçaları ya da kağıt parçalarına düğüm atarak resimde olduğu gibi bir görüntü elde edebilirsiniz. Kuyruğun uçurtma boyu ile orantılı olması, uçurtma açısından yararlı olacaktır. Çok büyük olması sonucunda uçurtma dengesi sağlanamayabilir.

4.5 40
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ