Uyku sorunu çözümü

Uyku sorunu çözümü

Uyku Sorunu ve Bitkisel Çözümleri

Her insanın uyku ihtiyacı biyolojik yapısına göre farklılık gösterse de günlük ortalama 7-8 saat civarıdır. Zaman zaman uykuya dalma problemleri yaşamak olasıdır. Ancak bu durum devam ettiği takdirde tıbbi yardım almak veya bitkisel tedavilerden destek almak gerekebilir.

Uyku problemini hemen hemen herkes bir dönem yaşayabilmektedir. Yoğun çalışma temposu, günlük koşuşturma derken stresin baş göstermesiyle geceleri uykuya dalma güçlükleri veya sık uyanma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu da gün içersinde yorgun hissetme, uyuklama, bitkinlik hissi yaratabilmektedir. Bu durumlarda çoğu zaman çare uyku haplarında aranır. Fakat hapların yan etkileri nedeniyle ilk önce bitkisel tedaviler uygulamakta yarar vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz bazı bitkiler size hem sakinlik verecek hem de gece uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Kedi otu

Kedi otuKedi otu bilinen uyku ve sakinlik verici bitkilerden biridir. Kedi otunun uyku kalitesinde meydana getirdiği artış klinik testler ile kanıtlanmıştır. Aşırı uyku problemi olmayan kişilerde kedi otu fayda sağlayacaktır. Ayrıca yan etkisi olmayan kedi otu, sindirime yardımcı olur ve spazm gidericidir.

Bir çay kaşığı kadar kedi otunu kaynamış suya atıp demlenmesini bekleyin. Bu çayı uyumadan en az yarım saat önce tüketin. Bu bitki çayını, sinir sistemini yatıştırıcı etki yaptığından uzun süre düzenli şekilde kullanmak yerine dönemsel olarak kullanmanızda fayda vardır.

Papatya

PapatyaPapatya birçok sıkıntıya deva olduğu gibi yatıştırıcı etkisi ile uykusuzluk sorununu da gidermeye yardımcıdır. Geceleri yatmadan önce içeceğiniz bir fincan papatya çayı huzurlu uyku sürmenizi sağlar. Ayrıca papatya çayı anksiyete ve gerginlik problemlerine de çözüm sunmaktadır. Şekersiz veya bal ile almanız daha faydalı olacaktır.

Melisa otu (oğul otu)Melisa otu

Sakinlik veren otlardan birisi de melisa otudur. Yine stres ve gerginliği azaltan melisa otu rahat bir uyku sağlar. Melisa otu, kedi otuyla karıştırılarak kullanılabilir. Melisa otu, hafif uyku problemlerinizde size iyi bir çözüm sunacaktır.

Kaynamış suya melisa otundan bir miktar koyarak demlenmesini sağlayın ve yatmadan önce bu çayı için.

Çarkıfelek bitkisiÇarkıfelek

Çarkıfelek bitkisi sakinleştirici etkisi sayesinde rahat uyumanızı sağlar.  Yatıştırıcı özelliğe sahip olup uyku verse de sabahları uyandığınızda sersemlik hisi yaratmaz.

Birkaç tane çarkıfelek yaprağını kaynamış suya bırakın ve demlenmesini bekleyip için. Akşam yemeğinden önce veya uyumaya yakın bir vakitte içebilirsiniz. Çarkıfelek bitkisi aynı zamanda depresyona da iyi gelmektedir.

Yabani marulYabani marul

Yabani marul da sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi ile rahat bir uyku sunmaktadır. Bunun yanı sıra kas ağrılarına da fayda sağlar. Çocuklarda görülen boğmaca hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Çayını tüketebileceğiniz yabani marul bitkisini, sıcak su dolu küvete yapraklarını atıp banyo yaparak da fayda elde edebilirsiniz.

ŞerbetçiotuŞerbetçiotu

Şerbetçiotu pek çok sağlık sorunu tedavisinde kullanılmakta olup uykusuzluk çekenlere de önerilmektedir. Gerginliği ve stresi azaltan şerbetçiotunun çayını tüketerek uyku probleminize çare bulabilirsiniz. Ayrıca halk arasındaki bir inanışa göre şerbetçiotunu yastığa doldurup uyumak rahat bir uyku sürmenizi sağlar.

Kava bitkisiKava bitkisi

Kava bitkisi depresyon tedavisinde kullanılmakta olup gerginliği azaltarak uyku verir. Kava bitkisini toz veya kapsül formunda da alabilirsiniz. Fazla miktarda alındığında derin uykuya neden olduğu düşünülmektedir. Bağımlılık yaratmaması adına yüksek dozlarda tüketmktan kaçınmalısınız.

YaseminYasemin

Yasemin hoş kokusuyla bilinen çiçekli bir bitkidir. Çiçeklerinden yapılan çay, yatıştırıcı etki yaratmakta ve uyku sorununu gidermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yasemin çiçekleri, cilt sorunlarında, adet problemlerinde, mide rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Sayılan bu bitkileri kullanmadan önce bir sağlık uzmanından bilgi almanızda yarar vardır. Ayrıca bu bitkilerin kullanımını sürekli hale getirmekten kaçınmanız, bağımlılık yaratmaması adına önemlidir. Çok fazla tüketimi yan etki yaratabilir. Bu sebeple günde bir fincan olmak üzere, her gün olmamak kaydıyla dönem dönem kullanılması sıkıntılarınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

 

4 5
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ