Uykuda Neden Konuşulur? Tedavisi Var Mıdır?

Uykuda konuşma sorunu çoğu kişide rastlanabilir. Çevrenizde yada kendiniz için uykuda konuştuğunuz söyleniliyor ise, uykuda neden konuşulur ve tedavisi üzerine bu yazı sayesinde bilgi edinebilirsiniz.

Uykuda Neden Konuşulur? Tedavisi Var Mıdır?

Uykuda Neden Konuşulur?

Çoğu kişi uykuda konuşmaktadır. Bazen sizler de yakınlarınızda bu durumu fark etmişsinizdir. Ya da çevrenizden uykunuzda konuştuğunuza dair söylemler işitmişsinizdir. Peki, uykuda neden konuşulur diye hiç merak ettiniz mi? Eğer uykuda konuşmanın nedenleri ve tedavisi var mı diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz.

Uyku sırasında uykunun sıkça bölünmesi, kişinin uykusunda konuşmasına sebep olabilir. Uykunun sık sık bölünmesine neden olan etkenler ise; stres, depresyon gibi psikolojik durumlar, fazla yorgunluk vb. dir. Kişi eğer yoğun tempolu bir işte çalışıyorsa, iş yükü sebebiyle aşırı stres yaşıyorsa uykuda konuşma olasılığı artmaktadır.

Depresyon gibi psikolojik rahatsızlık geçirenlerin, fazla beyin yorgunluğu yaşayanların uyku sırasında, beyin düşünce yansıması yaptığından ötürü sıkça konuştuklarına rastlanmaktadır. Çok fazla uykusuz kalmanın ardından da uykuda konuşma durumuna rastlanabilmektedir.

Uyku halindeyken konuşan kişiyi uyandırmak gerekli değildir. Eğer çocuğunuzda bu durumu gördüyseniz yine de panik olup uyandırmayınız. Aksine kişinin uykuda konuştuğuna şahit olursanız, saçını okşayarak veya sırtını sıvazlayarak temasta bulunarak uykuya dalmasını sağlayın. Bu davranış uykuda konuşan kişinin o anki rahatsızlığının giderilmesine ve uykuya dalmasına yardımcı olur. Kabus bile görüyorsa uyandırmak yerine bahsettiğimiz taktiği kullanabilirsiniz.

Uyku sırasında konuşma haricinde kalkıp dolaşmak gibi fiziksel aktivite varsa, kişi sakince yatağına yatırılmalıdır. Uykuda konuşmanın tedavisi şart değildir. Çünkü bu kişi için tehlike yaratmamaktadır. Tabi yine de uykuda konuşan kişinin konuşma sebebi bir psikolojik sıkıntıya dayanıyorsa, kişinin yardım almasında fayda vardır.

Uykuda konuşmanın yanı sıra kişi yatağından kalkıyorsa veya kendisine zarar verebilecek davranışlar sergiliyorsa bu muhakkak tedavi edilmelidir. Çocuklarda meydana gelen uykuda konuşma, sayıklama ve bağırma durumlarında ise çocuğu gün içinde sıkıntı ve strese sokacak etkenlerin giderilmesi gerekir. Uyku bozuklukları, tamamen olmasa da çoğunlukla stres ve sinirlilik sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ