Uykusuzluğun etkileri

Uykusuzluğun etkileri

Uykusuzluğun etkileri

İnsanlar yaşamları boyunca değişik nedenlerden dolayı, isteyerek ya da mecburen uykusuz kalabilirler. Çoğunlukla para kazanma derdine düşerek uzun mesailer yapan kişilerde daha sık görülmektedir. Uykusuzluk insan üzerinde değişik etkiler gösterebilmektedir. Yaygın olarak uykusuzluk sonucunda insan üzerinde bitkinlik ve yorgunluk meydana gelebilmektedir. Uykusuz kalan bir insan, ilk öncelikle bitkinlik yani yatıp dinlenme isteği uyandırır. Daha sonra, gözlerde yavaş bir şekilde kısılma durumu meydana gelir. Bu durum genellikle boş durma sonucunda meydana gelmektedir. Ardından uykusuz kalınan süre içerisinde el ve ayaklarda bir uyuşukluk gözlemlenebilir.

Bunların yanı sıra, halüsinasyon gibi etkilerde sık görülebilmektedir. Bu tip durumlar genel olarak 48 saat sonra uykusuz kalındıktan sonra görülmektedir. Bu durumun ilerleyen aşamalarında bayılma gibi durumlarda meydana gelmektedir. Gündüz vakitlerinde ve geç saatlerde uyuyan kişilerde sürekli olarak uyku varmış gibi bir his uyandırmaktadır. İnsanların gözleri, bedenleri gece saatlerinde dinlenmektedir. Hatta geceleri uyumayan kişilerin ciltleri dahi dinlenemediğinden dolayı kısa bir süre içerisinde kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra göz altlarında şişkinlik, torbalaşma gibi problemlerde çıkabilmektedir.

Az uyumak insan üzerinde etki yaratmamaktadır. Tabi düzgün bir şekilde uyku alındığı takdirde. Misal olarak Çinliler günün 4 saatini uyuyarak geri kalan vakitleri ise çalışarak geçirmektedir. Ancak sağlık açısından, doktorların görüşlerine göre gün içerisinde 6 saatlik bir uyku ideal olarak görülmektedir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ