Web browser (tarayıcı) incelemeleri

Web browser (tarayıcı) incelemeleri

Web browser (tarayıcı) incelemeleri

Yapılan incelemelere göre en kullanışlı ve en iyi web browser (tarayıcı) google chrome’dur. Günümüzde bir çok tarayıcı bulunmakta.

Bunların arasında en bilindikleri internet explorer’dır.Internet explorer windows ile birlikten geldiğinden windows işletim sistemi kullanan her kişinin bilgisayarında kuruludur.

Normal bir sıralama yapılınca ilk sırada google chrome, ardından firefox ve son olarak safari gelmektedir.

Yandex web browseri hakkında açıklama yapmayacağım. Yandex için chrome incelemesine bakabilirsiniz. Zaten bildiğiniz gibi yandex, chrome tarayıcının altyapısını kullanmaktadır.

Google chrome incelemesi;

Google chrome bir çok özellik bakımından bütün tarayıcıları geride bırakmaktadır. Chrome'u diğer tarayıcılardan ayıran en büyük özellik cache (geçmiş) özelliğinin gelişmiş olması. Cache özelliği tüm tarayıcılarda bulunmakta fakat chrome tarayıcısında kullanıcı ile ilişkilendirildiğinden ilerleyen zamanlarda bilgisayara format atmanız, işletim sisteminizin çökmesi vb. gibi durumlarda geçmişinize kolaylıkla erişebilmeniz olanak sağlamaktadır.

Chrome'un yapımcısı google olmasıda en büyük farklardan biridir. Chrome için günde binlerce eklenti ve tema geliştirilmektedir. Chrome'un görüntüsünü beğenmeyen kişiler tema yükleyebilir, chrome'un verdiği hizmetleri yetersiz bulanlar ise eklentiler sayesinde geliştirebilirler.

Firefox incelemesi;

Firefox google chrome'dan sonra gelen tek tarayıcıdır. Firefox'un en büyük özelliği az ram kullanmasıdır. En kötü yanı ise cpu'yu kastırmasıdır. Şahsen ben bilgisayarımda chrome'dan başka alternatif olarak kullandığım bir tarayıcıdır. Yine google chrome'da olduğu gibi bir çok eklenti ve tema desteği bulunmaktadır. Chrome çıkmadan önce dünya üzerinde bilgisayar kullanıcıların büyük bir çoğunluğu firefox'u tercih etmekteydi.

Safari incelemesi;

Safari apple tarafından geliştirilen bir web browser'dır. Safari'yi diğer tarayıcılardan ayıran en büyük özelliğin görselliği olduğu söylenebilir. Safari son derece hızlı çalışan bir tarayıcıdır. Diğer tarayıcılarda yeni bir sekme yada yeni bir pencere açıldığı an 10-20 saniye sonra gelmesine rağmen safaride yeni bir pencere yada sekme açtığınız an anında gelmektedir.

Onun haricinde safariyi ilk kurduğunuz an animasyon klibi ile hoşgeldiniz mesajı vermektedir. Ayrıca safari web sitelerinde bulunan bugları (hataları) en az seviyeye getirerek sorunsuz bir surf (gezinti)'ye olanak sağlamaktadır.

Opera incelemesi;

Opera tarayıcısı ilk zamanlarda cep telefonları için tarayıcı uygulaması geliştirmekteydi. Çoğu kişi opera ismini telefondan duymuştur. Opera görsellik bakımından firefox tarayıcısına çok benzemektedir. Tek farkı opera'nın kırmızı renk tonlarını kullanması. Opera çoğu tarayıcıya göre aslında rahat gezintiye ve güvenli bir internete olanak sağlar.

Fakat günümüzün internet kullancılarının büyük bir çoğunluğu opera tarayıcısını kullanmamaktadır. Bana göre kullanılması gereken bir tarayıcıdır.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ