Yatak odası nasıl dekore edilir?

Yatak odası nasıl dekore edilir?

Yatak odasını nasıl yenilemeliyim?

Evimizin en özel alanıdır yatak odaları. Huzuru aradığımız bu mekanda mobilya seçiminden renk bütünlüğüne, yatak örtüsünden nevresim takımına kadar her ayrıntı çok önemli. İşte size 3 farklı stil önerisi.

Yatak odası

1. Uykunun rengi;
Mutluluk rengi mavi, yatak odalarına huzurlu ve aydınlık bir atmosfer kazandırır. Bu rengi kullanırken, mekanın bol ışıklı yani aydınlık olması gerektiğini unutmayın. Doğru tonu seçildiğinde, günboyu ışık alan geniş mekanlar için en doğru renklerden biri mavidir. Odada, iki farklı renk de kullanabilirsiniz.

2. Dekorasyon tarzı;
Odanızın tarzını, zevkleriniz doğrultusunda oluşturun. Tek bir tarza bağımlı kalmayın. Moden bir yatak başını, çiçekli bir yatak takımıyla kullanabilir, baş ucunuz için vintage komodinler seçebilirsiniz.

3. Duvarları hareketlendirin;
Duvarları, tablo ya da çerçevelerle hareketlendirip mekanın dinginliğini bozmadan keyifli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Çerçevelerin fazla büyük olmamasına özen gösterin. Sayısını sınırlı tutun, çünkü yatak odaları dolu duvarları sevmez.

4. Aksesuarlar sınırlı;
Yatak odasında ihtiyacınız doğrultusunda eşya ve aksesuara yer verin. Mekanın sıklıkla ve son derece rahat temizlenebilmesi için olabildiğince sakin ve dingin olmasına özen gösterin.

Daha farklı bir yatak odası dekorasyonu

Yatak odası

1. Aydınlatma planı;
Yatak odası aydınlatmasının dinlenme, giyinme ve okuma gibi gereksinimlere yanıt verecek, dengeli bir kombinasyona sahip olması gerekiyor. Yatak kenarındaki komodinler, abajurlar için ideal alanlar. Başucu aydınlatmalarında en önemli nokta, yatak yüksekliğine göre ayarlanması.
2. Pastel tonlar;

Nevresim takımlarınız ve yatak örtülerinizi seçerken renk ve desen birlikteliğine özen göstermelisiniz. Renk seçiminiz pastel tonlardan yana oluyorsa, çok desenli ve özellikle geometrik formlardan kaçının.
3. Atmosfer;
Yatak odalarının dinlenme alanı olduğu unutulmamalı. Bu nedenle yatak odalarında telefon, televizyon bulunmamalı. Yatarken huzurlu bir uykuya dalmak ve sabah gözlerimizi güzel bir görüntüye açmak için duvarlarda güzel resimlerin olmasını önerebiliriz.
4. Puf kullanın;
Yatağın ayak ucunda, fazla bir yer kaplamayacak büyüklükte puf kullanabilirsiniz. Hem dekoratif, hem de işlevsel bir çözüm olan puflar, odanın görsel zenginliğini de pekiştirir.

Daha şık bir yatak odası dekorasyonu

Yatak odası

1. Duvar rengi;
Yatak odalarında duvarlarda çok koyu değil, açık ve orta tonlar seçilmeli.
2. Renk armonisi;
Kırmızı, doğru ton kullanıldığında bej rengi duvarla son derece uyum sağlar. Yatak örtüsünden zemindeki halıya mekan içinde kullanılan tüm renklerin birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterin.
3. Zeminde halı;
Zeminde duvardan duvara halı kullanmak mekana sıcaklık kazandırır. Üstelik ekonomik bir çözüm.
4. Yatak başında cesur davranın;

İstediğiniz bir duvar kağıdını, arzu ettiğiniz ölçülere getirin ve yapıştırın. Etrafına ahşap çerçeve yapıp onu boyayabilirsiniz.

4.6 7
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ