Youtube'a nasıl girebilirim?

Youtube'a nasıl girebilirim?

Yıllar önce; Google kuruluşu, youtube'u satın almadan hemen önce mahkeme kararıyla engellenmişti. O zamanlar engellenmesinin sebebi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapılan hareketler sonucuydu. Şuan engellenmesinin sebebi ise insanların özgürce düşüncelerini paylaşabilmeleri.

İnternet denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisi özgürlüktür. Ancak Türkiye'de ne kadar özgür olduğumuz tartışabilecek bir konudur. Youtube, Google'a ait bir hizmettir ve bu hizmet, insanların video izlemeleri için tasarlanmıştır. Youtube, 2005 yılında 3 Paypal çalışanı tarafından kurulmuş bir servistir. 2006 yılları içerisinde Google tarafından satın alınarak daha güçlü bir altyapıya sokulmuş bir video izleme servisidir.

Çoğu insanlar, youtube üzerinde keyifli saatler geçirirken, kimileri bilgilenirken, kimileri de geçimini oradan sağlıyordu. İnsanların sosyalliğini engellemekle yetinmeyip, insanların geçimini de engellemeyi başardılar.

Youtube video izleme servisine giriş yapılabilmesi için çeşitli programlar bulunmaktadır. Ancak bu programları kullanmak sağlıklı değildir. Bilgisayarınız üzerinde virüslerin yayılmasına ve bilgisayarınızı tehdit altına almanıza neden olabilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde DNS hizmetini kullanarak engellenmiş bütün web sitelerine giriş yapabilmeniz mümkündür.

DNS olarak, google ve yandex tarafından çıkarılan güçlü DNS adresleri bulunmaktadır. Bu adresler sayesinde DNS adreslerinizi güncelleyerek, özgürlüğünüzün kısıtlanmasına karşı gelerek, tekrar giriş yaparak özgürlüğünüze kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Google tarafından oluşturulmuş dns adresleri;

8.8.8.8
8.8.4.4

Yandex tarafından oluşturulmuş basit yapıda hızlı dns adresleri;

77.88.8.8
77.88.8.1

Yandex tarafından oluşturulmuş güvenli yapıda hızlı dns adresleri;

77.88.8.88
77.88.8.2

Yandex tarafından oluşturulmuş güvenli ve çocuk korumalı hızlı dns adresleri;

77.88.8.7
77.88.8.3

Yukarıda kullanmak istediğiniz dns adreslerinden birini tercih ederek engellinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

DNS adresini nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, kullandığınız işletim sistemi üzerinden şu şekilde değiştirebilirsiniz;

Bilgisayarınızın başlat çubuğu üzerinde, saatin hemen yanında ağ bağlantınızı gösteren bir simge göreceksiniz. Bu simge üzerine sağ tıklayarak özellikler sayfasını açın. Ardından windows vista, 7 ve 8 kullanıları için ağ haritasını gösteren bir pencere açılacak.
Bu pencere üzerinde bağlantı yazısının hemen altında, bağlı olduğunuz modem ismini göreceksiniz. Bunun üzerine tıkladığınız zaman karşınıza bir pencere açılacaktır. Açılan pencere üzerinden özellikler seçeneğine tıklayın. Ardından açılan pencere üzerinden Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) seçeneğinin üzerine 1 kez tıklayın ve özellikler butonuna tıklayın. Karşınıza bir pencere açılacaktır, açılan pencere üzerinden kendi DNS adreslerimi kullanmak istiyorum seçeneğine tıklayın ve yukarıda yazdığımız DNS adreslerinden tercih ettiğinizi o alana yazarak kaydedip çıkın. Engelin tamamen kalkabilmesi için, DNS bilgilerini güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından youtube video hizmetini kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ