Yüksek ateş nedir?

Yüksek ateş kimlerde görülür, yüksek ateş nedir, yüksek ateş nasıl düşürülür gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz "yüksek ateş" üzerine hazırlanmış bir bilgilendirme yazısıdır.

Yüksek ateş nedir?

Yüksek ateş nedir?

İnsanların vücut ısılarının normalinden daha yüksek bir seviyeye ulaşması durumuna ateşlenme denilmektedir.Ateşlenmenin bir çok sebebi olabilir. Bunların en başında soğuk algınlığı bir ateşlenme nedenidir.

Çocuklardaki hafif ateşlenme, ebeveynler tarafından korkutucu bulunsa dahi, aslında çocuklar tarafından yararlı olduğu söylenmektedir. Tabi bu durum her zaman geçerli olmayabilir.

Mesela grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda ateşlenme olursa, daha fazla ilerlemeden hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Çocuk ve bebeklerde bu tip bir rahatsızlıkla karşılaşılırsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Eskilerden bildiğimiz gibi ıslak bir bez yardımıyla ateşi düşürmeyi deneyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta; bezin ılık olması gereklidir. Soğuk bir bez ile ateş düşürmek yerine daha da arttırırsınız. Bunların yanı sıra sirkeli su ile de ateş düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Ilık su ile çocuğa yapacağınız bir duş, çocuğun rahatlamasını ve ateşinin düşmesini sağlayabilir. Eğer fitil ya da aspirin elinizde mevcut ise ateş düşürme konusunda ki en etkili yöntemlerden birisidir. 

Eğer ateş oranı 38 derece ve daha yüksek ise çok acil bir şekilde sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. 38 dereceye ulaşmış bir ateşte evde yapılabilecek bir müdahale yoktur. Mutlaka hastaneye götürülmelidir.

NAN 0
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ