Yürüyen taşlar

Yürüyen taşlar

Yürüyen taşlar

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Ölüm Vadisi adı verilen bir vadi bulunmaktadır. Bu vadide pek çok mucizevi olan gerçekleşmektedir. Ayakları, kolları, kasları ve hatta beyinleri bile olmayan taşlar, kilometrelerce yürüyor. Hem küçük, hem de çok ağır taşlar bazen düz bir şekilde ilerlerken bazen de zikzak çizerek hareket ediyor. Üstelik yürüyen taşlar sadece aynı konumda ilerlemek dışında, farklı yönlere yönelerek hareket edebilmektedir. Yürüyen taşlar ilk keşfedildiğinde bilim adamları tarafından büyük bir yankı uyandırmış ve yürüyen taşlar ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Lakin uzun yıllar boyunca yapılan inceleme sonucunda herhangi bir bulgu bulunamamış ve son yıllar içerisinde yürüyen taşların bilimsel açıklaması ortaya konulmuştur.

Ölüm Vadisi adı verilen bu vadide hiç yağmur yağmaması ve deprem olmaması diğer tüm ihtimalleri ortadan çıkarttı. Vadi içerisinde bulunan bu taşların yukarıya doğru hareketinin manyetik alan ile ilgili olmadığı gerekli çalışmalar sonucunda saptandı. 2010 yılında NASA’dan gelen araştırmacılar vadiyi analiz etmeye başladılar ve düz araziye vericiler yerleştirdiler. Bu vericiler ¾ inç ve 3 karış derinliğe gömüldü. Cihazlar Mart ayında toprağın en üst tabasında don olduğunu, Nisan ayında ise 3 inç derinliğe kadar toprağın nemli olduğunu gösterdi.

Bu verilere dayanarak araştırma grubu bir sonuca vardı. Mart ayında çevredeki dağlara yağan kar ince tabaka şeklinde vadiye akıyor ve geceleyin taşların altına su doluyor. Böylece buz halkası meydana getiriyorlardı. Nisan ayında ise vadiyi ikinci kez ince su tabası, taşın altında kalan buz halkaları bir çeşit kayık gibi taşların hareket etmesini sağlıyordu.

Oluşan buz halkaları, cam kadar katı olduğu için vadi üzerinde iz sürüyor. Fakat daha sonradan geriye sadece bıraktıkları izler ve taşlar kalıyordu.

5 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ