Zyban ve Yan Etkileri

Zyban isimli ilaç son zamanlarda çok fazla duyulmaya başladı. Denize düşen yılana sarılır tabiri ile bir dertten kurtulayım derken başka derde kavuşabilirsiniz. Zyban ilacı...

Zyban ve Yan Etkileri

Zyban Nedir ?

Zyban, reçeteli satılan, sigarayı bırakmaya yarayan bir ilaç çeşididir. İhtiva etmiş olduğu Bupropion maddesi sebebiyle, önceleri Welbutrin isminde bir tür anti-depresan olarak piyasada çıkış yapmıştır.

Daha sonra bazı etkileri görülen Welbutrin, hala depresyon tedavilerinde kullanılsa bile, farklı tedavilerde de kullanılmaya başlanmıştır. Welbutrin adlı ilacın, kişide sigara içme isteğini körelttiği farkedilince, sigara bırakma tedavilerinde " Zyban" ismiyle revize edilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Zyban Yan Etkileri Nelerdir?

Sigarayı bırakmak için kullnılan Zyban da her ilaçta olduğu gibi bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Zyban kullanımıyla kişilerde ağız kuruluğu, uykuya dalmada güçlük ve libido artışı gibi yan etkileri olabilmektedir. Fakat bu etkiler şiddetli değildir.

Zyban Ciddi Yan Etkileri

Doz aşımı olduğunda Zyban, nöbet geçirme rahatsızlığı bulunan kişilerin, nöbet geçirmesine sebep olabilmektedir. Tabi bu durum normal dozdan fazla alınması durumunda ortaya çıkar. Normal dozlarda alındıysa nöbet geçirme olasılığı çok zayıftır. Bunun yanı sıra Zyban kullanan kişilerin alkol kullanması önerilmemektedir.

Zyban'ın bağımlılık sebebiyle geçirilen nöbet oluşumunu arttırması sebebiyle, bu kişilerin tedavisinde kullanıldığı takdirde genelde düşük doz ile başlanır. Dozlar zaman içinde arttırılır. Eğer alkol bağımlılığınız varsa ve nöbetler geçiriyorsanız, sigarayı bırakmak adına başka ilaç kullanmanız önerilecektir.

Zyban kullanımı bazı kişilerde kilo kaybı yarattığı için, kullanılan dönemde beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Eğer herhangi bir rahatsızlık sebebiyle ilaç kullanıyorsanız, Zyban kullanmadan önce doktorunuza bunu belirtmelisiniz. Ayrıca tansiyon, şeker, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek veya bipolar bozukluğu olan kişilerin Zyban kullanması, istenmeyen etkilere sebep olabilir.

Bu sebeple bu hastalıklardan biri olan kişilerde Zyban kullanımı önerilmez. Eğer sizin de bir rahatsızlığınız varsa Zyban kullanmadan önce mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Doktorunuz da zaten size uygun bir ilaç olup olmadığını değerlendirdikten sonra tedaviye başlayacaktır.

Zyban'ın barındırdığı Bupropion maddesi, anti-depresan etkisi sebebiyle, depresyon, davranış bozukluğu vb. rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılanılmaktadır. Bu sebeple kullanılmaya başlandığı ilk zamanlar intihara eğilim görülmektedir. Tabi bu geçici bir etkidir. Bu dönemde ilacı kullanan kişinin yakınları tarafından gözetim altında tutulmakta fayda vardır. Eğer ruhsal durumunuzda bir değişiklik varsa dokorunuza bundan bahsedin.

3 1
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ